a. Den 26 Januari 1814 schreef Schwarzenberg aan zijne vrouw van het Plateau de Langres uit„Hier sollten wir Frieden „machen, das ist mein Rat. Blücher und mehr noch Gneise- „nau denn der Alte musze seinen Namen leihen treiben „mit einer wahrhaft kindischen Wut nach Paris, dasz sie alle „Regeln des Krieges mit Füszen treten." b. Den 30 Januari schreef Metternich aan Schwarzenberg„Ich „bin etwas traurig, dasz es für Blücher nicht eine kleine Nie- „derlage gegeben hat." Is het wonder, dat met een dergelijken tegenstander, NAPO LÉON met zijn kleine kerngroep feitelijk kon doen en laten wat hij wilde Bij de gerechtvaardigde bewondering over zijne ope raties op de binnenlijnen eigenlijk stond hij in dit beperkte gebied midden tusschen den vijand in zal men zich steeds voor oogen moeten houden, dat de hoofdgroep der Verbondenen niet ageeren wilde, en waar mogelijk -Blücher zelfs tegenwerkte. Den 29 Januari viel NAPOLÉON Blücher bij Brienne (aan de Aube) aan, vermocht hem echter niet te slaanden 31 Januari was het Silezische leger door gedeelten van het hoofdleger zoo danig versterkt, dat het met 125000 man in een halven cirkel stond van St. Dizier over Bar-sur-Aube naar Vendeuvres. Men had nu nog slechts den kring te sluiten om op 1 Februari 1814 NAPOLÉON een volmaakt Cannae te bereiden. Natuurlijk wilde Schwarzen berg daarvan niets weten, zoodat hij wel den aanval van Blü cher, op 2 Februari goedkeurde, maar hem niet de troepen welke NAPOLÉON's rug en flanken bedreigden, afstond. Derhalve viel Blücher frontaal aan met 46000 man, gelukte het hem wel om NAPOLÉON terug te slaan en den terugtocht min of meer in een vlucht om te zetten, maar een Cannae was het niet gewor den. En daarvan droeg behalve Schwarzenberg, die aan Blücher slechts der beschikbare strijdkrachten in handen gaf, persoon lijk ook czaar ALEXANDER de schuld, die zonder Blücher er in te kennen een groot gedeelte van de Algemeene Reserve (uiter aard Russen) naar den rechterstrijdvleugel had gezonden, waar zij van geen nut waren voor den frontalen strijd noch voor de vervolging. Geheel getrouw aan de door Oostenrijk gekozen gedragslijn liet Schwarzenberg het uitbuiten van de door Blücher behaalde overwinning achterwege, zoo uitgesproken zelfs, dat hij de voeling met NAPOLÉON's troepen gansch verloren deed gaan. Maar men ontwierp een nieuw operatieplan het hoofd leger zou links afmarcheeren naar Troyes en vandaar langs de 910 b Men zal goed doen bij het lezen van Schwarzenbergs daden steeds in 't oog te houden, dat zijn Hoofdkwartier werd opgeluisterd door de hevig politiek plegende Verbonden vorsten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 8