988 Intendance, Legerverpleging, enz. AUgemeine Schweizerische Müitarzeitung Maart 1936. „Die Verpflegungstaktik im Gefecht auf Grund Erfahrungen im Welt- krieg", Mj. Hch. v. Muralt. Het is de bedoeling van den schrijver om voor de troepencommandanten eenige beschouwingen te geven over de belang rijkste aangelegenheden betreffende de verpleging en zulks van het moment van de beschikbaarstelling op de hoofdverstrekkingsplaatsen tot en met de verdeeling van het bereide voedsel aan den man, zooals hij die op grond van gedeeltelijk eigen oorlogservaring meent te moeten beoordeelen. De stelling oorlog neemt in het artikel een belangrijke plaats in doch de andere gevechts- vormen worden niet uit het oog verloren. Het is zelden, dat men over de verpleging een dergelijke verhandeling aantreftde lezing wordt dan ook ten zeerste aanbevolen. Achtereenvolgens vinden een besprekingde eischen voor de hoofdverstrekkingsplaatsen en de beveiliging daarvan, de opstellings plaats van de keuken- en filterwagens zoowel in de verschillende marsch- vormen als gedurende het gevecht, de beslissing over het tijdstip van ver strekking van het bereide eten aan den man en de hulpmiddelen, die daar voor noodig zijn, de onmisbaarheid van dragercolonnes, de aanwijzing van het bataljon als meest geeigende verplegingseenheid. Onder een afzonderlijk hoofd „De Verpflegungstaktik im Kriege" schetst S. den algemeenen gang der verpleging gedurende troepentransporten, tijdens de marschen, bij den aanvang van en gedurende het gevecht voor de verschillende echelons en in den stellingoorlog. Aan het slot heeft een samenvatting van het verhan delde in een aantal conclusies plaats. Infantry-Journal Maart/April 1936 bevat eenige foto's van het voor- en achteraanzicht van de „Nicholson jacket", een militair kleedingstuk, waar mede „the Departement of Expirement" goed geslaagde proeven heeft geno men „for field use and informal garrison wear". Men zou het kleedingstuk een combinatie kunnen noemen van een bloese en een jas. Vrijwel geen taille, een ritssluiting, 2 groote lage zakken en een kraag, die zoowel liggend- open als staand-gesloten kan worden gedragen. Mïlitar wissenschaftliche Rundschau Maart 1936, „Heeresversorgung". De opsteller van het artikel is niet genoemd. Het bedoelt een overzicht te geven van den samenhang van de legerverzorging en de -leiding, haar taak en haar organisatie. De uitwerking kon natuurlijk niet anders dan zeer beknopt worden gehouden. Eerst de wereldoorlog heeft de practische leiding en de verzorging van de legermassa's geleerd. Reeds in het eerste jaar daarvan werd de divisie in de plaats gesteld van het legerkorps als zelfstandige operatieve eenheid, zoodat ook aan de divisie de noodige diensten en middelen moesten worden toegevoegd. Het legerkorps werd teruggebracht tot een tactisch com mando zonder organisatorischen onderbouw van beteekenis. Alleen op tacti sche gronden moet een enkele maal de staf van het legerkorps worden ingeschakeld voor de verzorging van het leger. Het legercommando is verantwoordelijk zoowel voor de operatieve leiding als voor de verzorging van het leger. De grondslagen voor de organisatie en de uitvoering van deze verzorging vinden in 9 punten hun omschrijving. Het artikel constateert, dat deze organisatie voor de moderne legers nog in het stadium van wording verkeert en het geeft daarom een schets van „Eine Organisationsmöglichkeit im Armeerahmen und zwar im Aussehnitt Armee Front". Van de genoemde verzorging maakt het gedeelte, dat wij in den regel onder het woord „verpleging" verstaan, slechts een klein gedeelte uit. „Das Studium der Heeresversorgung ist auf den ersten Bliek nicht immer schmackhaftes erfordert reelies Arbeiten mit gegebenen Gröszen, prakti-

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 92