992 zeer zeker niet ideaal, maar er zit naar referents meening toch nog meer toekomst in dan in den hierboven beschreven bril, die naast voordeelen ook ongetwijfeld vele nadeelen heeft. S. 8. VAN HET WERELDTOONEEL. De in het vorig overzicht weergegeven toestand heeft deze maand geen ingrijpende verandering ondergaan. In Spanje blijft de strijd tusschen rechts en links sleepend, zij het ook dat de nationalisten aan de winnende hand zijn. De uit dezen strijd voortvloeiende tegenstellingen tusschen de Eur. mogend heden zijn nog steeds aanwezig. Het non-interventie voorstel is nauwelijks tot een bespreking kunnen komen. Kenmerkend in dit opzicht was een bericht uit Geneve, dat de zitting van de Assemblee, welke op 21 September aanving, nimmer onder dreigender omstandigheden was geopend het werd onwaarschijnlijk geacht, dat ook maar één der ernstige problemen op directe wijze zou worden besproken teneinde echter „de vergadering een doel te geven zou de Fransche regeering aandringen op een gemeenschappelijke ac ie ten aanzien van de ontwapening, de economische reorganisatie en de hervorming van den Volkenbond. De gespannen toestand in aanmerking nemend, zal men met mogen verwachten, dat deze actie veel verder zal komen dan tot instelling van bijzondere commissies, waarmede de figuur van den Volkenbond weer tijdelijk zal zijn „gered". De inwendige toestand in China verbeterde door de liquidatie van de f-C,tle: N®,dat de Kwangsi troepen zeer onverwacht de stad Fakhoi, de Zuidelijkste Chmeesche zeehaven, hadden vermeesterd om aan de omsingeling der Nanking troepen te ontkomen, werd kort daarna ver- "'.dat ,et geschil was bijgelegd en Pakhoi weer ontruimd was. De betiekkmgen tusschen China en Japan verergerden door een reeks van inci denten. Na den moord op 2 Jap. journalisten te Chengtu, werd in Pakhoi een Jap. inwoner vermoord, welk incident een grooten omvang dreigde aan te nemen toen het aldaar aanwezige Chin. 19e routeleger weigerde om de Jap commissie van onderzoek en Jap. troepen zoowel als de Chin, overeenkom stige commissie toe te laten. Door de Chm. troepen te verplaatsen wist Chiang Kai Shek echter bloediger gevolgen te voorkomen, welke zeker niet uitgebleven zouden zijn, aangezien de Japanners reeds een sterk eskader in de nabijheid van Pakhoi concen treerden. Een eemge dagen later voorgevallen botsing tusschen Chin, en Jap. troepen in de nabijheid van Peiping kon worden bijgelegd. Op denzelfden dag werd echter een Jap. politieman in Hankow vermoord door een Chinees wat weer nieuwe onrust veroorzaakte. Hetgeen bij deze incidenten opvalt is, dat de Jap. militaire autoriteiten met meer onmiddellijk tot tegenmaatregelen overgaan, doch dat eerst overleg plaats heeft tusschen de militaire en de diplomatieke gezaghebbenden om tot een gecoördineerde actie te geraken. Volgens de telegrammen schijnt dit overleg wel steeds tot overeenstemming te leiden, zoodat verwacht mag worden, dat de maatregelen van Japan minder onbesuisd zullen zijn, doch zeker krachtig en doelbewust zullen worden doorgevoerd. Intusschen schijnt de politieke toestand in Japan zelf weer slechter te worden. Het Kabinet is inwendig verdeeld. De Ministers van Oorlog en Marine verlangen weer voor de komende begrooting belangrijk hoogere bedragen welke iy2 x die van de huidige begrooting zijn, waaraan de Minister van Financien met wenscht mede te werken. De premier Hirota blijft in gebreke om ae eensgezindheid te herstellen. Vermelding verdient intusschen de instel ling van een nieuw Ministerie voor de Nanyo, dat dus speciaal belast is met de zaken betreffende het Jap. mandaatgebied en Zuid-Oost-Azië, hetgeen Japans bijzondere interesse voor dit gebied accentueert. T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 96