994 Het luchtwapen. De belangrijkste gebeurtenissen op maritiem gebied zijn wel de verrich tingen van het luchtwapen, voornamelijk in den strijd tegen de boven- en onderwatervloot, waardoor op de groote beteekenis van dat wapen weer alle aandacht gevestigd wordt. Het staat wel vast, dat de Regeering te Madrid in de eerste periode van den strijd, over een deel der vloot beschikte. Een aantal harer schepen vertoefde te Tanger, welke haven zij op 1 Augus tus verlieten, naar aanleiding van een sommatie van de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden. Die schepen waren dus voor een actie in de straat van Gibraltar beschikbaar, om den overvoer van troepencontingenten der opstandelingen van den Afrikaanschen naar den Spaanschen wal te beletten, waaraan de Regeering veel gelegen moest zijn. Dat is echter niet mogelijk gebleken Bekend is o.m. dat begin Augustus een troepentransport van Ceuta naar Algeciras plaats had, dat slechts beschermd werd door 'n gewapenden traw ler en een kanonneerboot. Een torpedojager der Regeering, die daar ter plaatse was, had door zijn bewapening met vijf kanonnen van 12 c.M., dien overvoer gemakkelijk kunnen beletten, doch onttrok zich aan den strijd, zoodra vliegtuigen van den Marokkaanschen wal naderden ter bescherming van 't convooi. De actie der Regeeringsvloot heeft zich in het Zuiden dan ook bepaald tot het bombardement van enkele plaatsen en ook daarbij is het tot een strijd met de luchtmacht gekomen. Het pantserschip Jaime I van plm. 15.000 ton moet daarbij door een bom van 500 Kilogram, die, het schip ter hoogte van een der middelste geschuttorens trof, ernstig beschadigd zijn en dat klopt ook wel met het feit, dat de Regeering dat groote schip niet beter wist te benutten, dan voor het opbergen van politieke gevangenen in de haven van Alicante. Wel een eigenaardig gebruik van het machtigste oorlogsschip, waarover zij beschikte Voorts moeten in den strijd, tusschen vliegtuigen en duikbooten, de C. 3 en de C. 4, booten ongeveer van de grootte van de K XVIII, door bommen respectievelijk tot zinken gebracht en ernstig beschadigd zijn. Nadien hoorde men weinig meer van een actie door de Regeeringsvloot. Mogelijk is dat een gevolg daarvan, dat een groot deel der officieren vermoord of gevangen genomen is en de Regeering daardoor niet over voldoende krach ten beschikt om haar schepen met goede kans op succes in den strijd te brengen. Maar hoe dan ook, een feit is het, dat tegenover een geringe activi teit der Regeeringsvloot, de luchtmacht der opstandelingen nabij de straat van Gibraltar een zeer groote bedrijvigheid aan den dag legt. Gunstige omstandigheden. Ontegenzeggelijk verkeerde de laatste in gunstige omstandigheden, nu haar terrein van actie beperkt bleef tot de straat van Gibraltar en omgeving, de opstandelingen in de nabijheid daarvan op den Marokkaanschen wal over goede vliegtuigbases konden beschikken, terwijl voorts de weersomstandig heden daar over het algemeen gunstig zijn voor een luchtactie. Dat de overvoer van troepencontingenten ter sterkte van eenige duizenden manschappen hoofdzakelijk door de lucht zou hebben plaats gevonden, komt mij niet waarschijnlijk voor, doch het ligt veel meer voor de hand, dat deze per scheepsgelegenheid geschiedde, aangezien de overtocht Ceuta Algeciras slechts enkele uren vordert en men, dank zij een goede luchtverkenning, daarvoor het gunstige moment kon kiezen. Het duikbootgevaar kan bij een goede actie van een convooi van vliegtuigen niet groot zijn, terwijl de schade aan twee Regeeringsonderzeebooten toegebracht, wel aantoont hoe groot het risico is, dat deze loopen. Van een succesvollen aanval op troepentran sporten heeft men dan ook niets vernomen. Uit dit alles blijkt wel duidelijk, van hoeveel waarde bij een actie ter zee de overmacht in de lucht is en dit verklaart ook, waarom men thans vrijwel bij alle Marines de versterking van 't luchtwapen zoo op den voorgrond

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 98