beide Seine-oevers naar Paris oprukken, terwijl het Silezische leger rechts zou afmarcheeren naar Chalons-sur-Marne, zich daar vereenigen met de groepen Yorck, Kleist en Kapczewitsch, welke uit Duitschland kwamen, om daarna langs de Marne eveneens naar Paris te gaan. Een merkwaardig plan, dat wel bij geen deskundige ook maar de kleinste gunstige aanteekening zal kunnen verwerven. De vij and, NAPOLÉON met zijn troepen, werd geheel buiten beschou wing gelaten de juist vereenigde legers van Schwarzenberg en Blücher werden weer op 73 km van elkaar verwijderd, om daar na hetzelfde marschdoel te krijgen. Wel zou het korps Wittgenstein met de Kozakken het verband tusschen beide legers in stand hou den, maar wat beteekende die zwakke groep als het zou aankomen op wederzijdsche ondersteuning 1) En onbeantwoord blijft de vraag welk nut kon het hebben om de vereenigde legers weder in 2 gescheiden groepen te laten optreden en daarmede de kans te openen elk afzonderlijk in moeilijkheden te geraken En dat tegenover een vijand als NAPOLÉON, wiens bliksemsnelle slagen men nu toch wel diende te kennen Of was dit misschien de opzet voor „die kleine Niederlage", welke Metternich zoo van harte aan Blücher gunde In elk geval heeft Blücher zijn partieele nederlaag te slikken gekregen, zij het dan ook dat hij daaraan zelf wel voor een groot deel schuld heeft gehad. Den 4 Februari 1814 kreeg Schwarzenberg bericht, dat NAPO LÉON zijn troepen om Troyes had samengetrokken. Welaan, dat gaf weer een kans met het hoofdleger hem aangrijpen en tege lijkertijd Blücher uit het NO. tegen NAPOLÉON's rug en ver bindingen aanzetten. In plaats daarvan haalde Schwarzenberg nog 30 km meer naar het Z. uit, naar Bar-sur-Seine, om zooals dat heette volgens „den Regeln des Krieges" NAPOLÉON's rechter vleugel te bedreigen en hem daardoor tot den aftocht te verleiden. Een wel zeer zwak plan, dat bovendien den afstand tusschen de beide Verbonden legers tot 100 km deed stijgen. Na den tegenslag bij Brienne was NAPOLÉON's toestand wel heel slechtzijn leger hoewel met 50000 recruten versterkt was de ellende moede en niet langer betrouwbaar Schwarzen berg had slechts toe te slaan om den laatsten Franschen weerstand te breken. Nu hij echter niets deed dan wat traag marcheeren en vooral NAPOLÉON ontwijken, kreeg deze weer hoop. Zijn kans kwam. 911 b Er is wel gewezen op verplegingsbezwaren bij de vereenigde legers, welke bij ruim gescheiden dislocatie zouden verminderen. Maar zouden door een vereenigd, krachtig en dus snel oprukken naar de rijke gebieden rondom Paris, niet alle verplegingsmoeilijkheden op de zekerste en veiligste wijze zijn overwonnen! Dit voorwendsel houdt daarom geen steek.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 9