1096 Versterking van de Indische defensie is op het oogenblik dringend noodig. En die is op de snelste wijze te realiseeren door krachtige uitbreiding van een luchtmacht. In veel korteren tijd dan die eener vloot langere bouw tijd, bovendien tekort aan marinepersoneel, langere oefentijd enz. Hoe aangevraagde bedragen te besteden. Ten slotte vraagt schr.Wat moeten de practische gevolgen van mijn beschouwingen zijn, uitgaande van de bedragen, die de regeering voor nieuwen vlootbouw en de aanschaffing van 33 groote gevechtsvliegtuigen voor het leger wil besteden En dan antwoordt hij daarop ongeveer als volgt „De 25 millioen voor nieuwen aanbouw van twee torpedobootjagers, vier onderzeebooten tezamen 20 millioen gulden en de 33 gevechtsvlieg tuigen, zouden allereerst moeten besteed worden voor het scheppen van een offensieve luchtmacht, ter sterkte van 108 groote gevechtsvliegtuigen voor het Indische leger. Zeven zijn er reeds aangekocht, zoodat ér nog 101 moeten worden bekostigd, waarvoor een bedrag van ruim 16 millioen zal noodig zijn. Voor het tijdig vervangen van de torpedobootjagers en onderzeebooten, die voor 1940 de oudedomsgrens zullen bereiken, zal, blijkens de opgave van den minister, buiten de K XIX en K XX, die reeds op stapel staan, kunnen worden volstaan met den aanbouw van één onderzeeboot, waarvoor drie mil lioen noodig zal zijn. Mocht later uit de nadere opgaven van den minister blijken, dat de kosten van een onderzeeboot hooger zijn, dan kan dit slechts ter versterking van mijn zienswijze dienen, omdat dan ook het bedrag van ruim 20 millioen, waarvan ik hierboven ben uitgegaan, belangrijk hooger zou worden. Er blijft dan nog een bedrag van zes millioen of meer over, dat dan aller eerst zal moeten dienen om de oliehavens op Borneo en de voornaamste twee punten op Java beter te bevestigen, waarvoor in de plannen van den minister niets is uitgetrokken en waarvan de voorziening niet minder noodig is dan de uitbreiding van de luchtmacht. Op die wijze zal men, blijvend binnen de financieele grenzen van het thans ingediende wetsontwerp, de defensiemiddelen van Nederlandsch-Indië binnen korten tijd op zoodanige wijze versterkt hebben, dat niet alleen de preventieve werking, die van onze weermacht in haar geheel uitgaat, belangrijk wordt verhoogd, maar ook een betere waarborg wordt verkregen voor de handhaving van onze onbeperkte souvereiniteit en dat op veel spoediger wijze, dan binnen die grenzen bij het volgen van het regeerings- voorstel mogelijk zal zijn." 12. BOEKBESPREKING. Leidraad voor schietcursussen B. batterijvuren van meer ingewikkelden aard. door G. A. GEEL, kapitein bij St. II A. Brig., schietinstructeur. Uitgave Mavors, Arnhem. Dit boekje bevat een verzameling van de voorbeelden, welke in een reeks artikelen in 1935 en 1936 in Mavors zijn verschenen. Het werkje biedt een groote verscheidenheid van batterijvuren, o.a. het schieten met behulp van den Hchtmeetdienst en met luchtwaarneming.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 103