Hafisch' leger, technisch nog het beste van de Turksche scharen, was dus buiten werking gebracht en met de beide andere zou Ibrahim nog minder moeite hebben gehad. Doch nu kwam Frank rijk tusschenbeide en wist van Mehemed Ali te verkrijgen, dat zijn leger de Taurus niet zou overschrijden Frankrijk was er namelijk in 't geheel niet op gesteld om in de Orient een over machtig heerscher als Mehemed toe te laten. De „Zieke Man" was weder aan den dood ontsnapt. In Stamboel was op 30 Juni Sultan Mahmoed II gestorven en zijn opvolger riep de Pruisische officieren terug naar de hoofd stad, waar zij begin Augustus 1839 aankwamen. Hier vond von Moltke het bevel om met von Vincke naar Berlin terug te keeren. Na een lange reis, waarbij von Moltke geruimen tijd ernstig ziek lag, kwam hij einde 1839 weder in de Pruisische hoofdstad terug. Hoewel zijn Turksche dienst von Moltke weinig krijgsroem heeft gebracht, is hij voor hem toch een waardevolle leerschool geweest in den krijgsdienst en het leven te velde. D. Politieke scholing. (1840 1854). Von Moltke's indeeling bij den Staf van het IV legerkorps werd weldra onderbroken door een ziekenverlof naar Italië ter herstel van zijn door de Aziatische ontberingen geschokte gezondheid. Van zijn uitgegeven studiën uit dezen tijd is zeker wel een der beste: „Die Deutsche Grenzfrage" welke in 1841 in het vroe gere Deutsches Vierteljahrsschrift verscheen. Ik zal een deel van die studie, welke nog van actueele beteekenis is, hier vertaald weergeven „1812. Nooit tevoren in de twintig eeuwen, van welke de Duitsehe ge schiedenis is neergeschreven, waren alle Duitschers aan een vreemden „wil onderworpen geweest. Den Romeinen was het niet gelukt ons te „bedwingenzelfs Attila had slechts een deel der Germanen onder- „worpen de overblijvenden streden onder onafhankelijke vorsten tegen „hem en overwonnen hem. „Eerst thans, in het jaar 1812, waren alle Duitschers, dus zonder uit sondering, aan een vreemden heerscher geknecht, moesten alle Duitsehe „staten troepen leveren aan een vreemden overweldiger en die onder „vreemde leiding stellen om voor een vreemde zaak te strijden „Geen Duitscher mag het onbekend en onverschillig zijn, dat, als „Franschen en Duitschers ooit met elkaar zullen afrekenen, alle debet „aan Fransche zijde en alle credit aan onze zijde staat. Alleen wij hebben „van Frankrijk terug te vorderen wat het ons wederrechtelijk ontnomen „heeftFrankrijk daarentegen heeft niets van ons te eischen, geen huis „en geen boom. 1) "Deze studie werd geschreven naar aanleiding van de in 1840 door Thiers opgeworpen stelling van de Fransche Rijngrens. Men denke aan de overeenkomstige acties van Fransche zijde van 1914/18, 1924, 1935, 1936, en volgende 1005

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 10