Een verstandig woord sprak later Jan Schroder, de commandant van de Amazone „Wenn ich damals Moltke nicht ans Land gesetzt „hatte, so würden sie ihn jetzt nicht haben." Door Spanje en Frankrijk reisde von Moltke naar Hamburg, waar eerst 10 dagen later de Amazone binnenliep. Einde 1846 werd hij ingedeeld bij den Staf van het VIII leger korps in Koblenz, waar hij het spannende jaar 1848 beleefde de Februarirevolutie in Paris, de Maartopstanden in Berlin en Wien (den 14 Juni 1848 bestormde het gepeupel het Zeughaus in Berlin), en de Duitsch-Deensche oorlog1) brachten gansch Euro pa in beroering. In een brief van 29 Maart 1848 aan zijn schoon zuster Jeanette schreef von Moltke „Over hetgeen in Duitschland plaats vindt kan ik mij slechts ver heugen, daar ik in de tegenwoordige omstandigheden de eenige „mogelijkheid zie om een vereenigd Duitschland te scheppen. „Maar daar kan alleen dan wat van komen als orde en tucht gehand haafd blijven en zich ergens een centraal gezag weet staande te „houden. „De gebeurtenissen in Berlin hebben niet alleen daar doch m het „geheele land het gezag diep geschokt. Een aanval van buiten af zou "thans een groot geluk zijn maar onze buren in het Oosten en Westen „zullen wel liever wachten tot wij ons zelf in kleine partijtjes hebben ^opgelost. Alle banden dreigen te breken. „Het gaat niet meer om monarchie of republiek, maar om wet ot „anarchie onze vijanden komen niet van buiten af, wij hebben hen "in ons midden het proletariaat is het tooverwezen dat het libe ralisme heeft opgeroepen en dat het niet meer bannen kan. Weldra "zal de liberaalste afgevaardigde een aarts-aristocraat zijn Welk een '^toekomst g°oit Duitschland te grabbel „Wat een verantwoordelijkheid voor hen die deze toestanden ver oorzaakten Waar was de druk zóó groot, wie was zóó in zijn rechten „aangetast, wie zóó in zijn vrijheid beknot, dat het rechtvaardig zou schijnen om een in vollen opbloei zijnd staatsleven te vernietigen, een "nieuwe richting te kiezen van welke niemand weet waarheen zij zal „voeren." Inderdaad voorspellende woorden die politieke gebeurtenissen leidden zij het ongewild tot de gelukkige oorlogenreeks van 1864 '66 '70 en de stichting van het Duitsche Rijk, dank zij mannen als von Bismarck, von Roon en von Moltke maar óók leidden zij naar 1918, naar de Republiek van Weimar, naai het marxistische wanbeleid, dat eerst in 1933 zijn noodzakelijk en onvermijdelijk einde vond. De in Mei 1848 nieuw opgetreden Chef van den Staf riep von Moltke voor korten tijd als afdeelingshoofd naar den Grooten Generalen Staf in Berlin, waarna hij tot Stafchef van het IV In feite de opstand van de hertogdommen Schleswig en Holstein tegen Denemarken, waarbij Pruisen, daartoe genoodzaakt door de dreigende hou ding van Oostenrijk, moest toezien hoe deze hertogdommen het onderspit dolven. 1008

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 13