De samenwerking tusschen infanterie en artillerie had in den Boeren-Oorlog weinig nieuws te zien gegeven. De Engelsche artil lerie gaf vuur af op de vermoedelijke stellingen van de Boeren, doch zweeg in dat gedeelte van den aanval, waarin juist de aan vallende infanterie dezen steun het meest behoefde. In den Rus- sisch-Japanschen Oorlog steunde de Japansche artillerie tot vlak vóór het handgemeen. Desondanks was men aan Japansche zijde toch niet tevreden over de door de artillerie geleverde prestaties, omdat het algemeen oordeel was, dat de artillerie te veel achter bleef om de infanterie in haar nooden te kunnen bijstaan. Het is echter interessant om de meeningen omtrent de samen werking tusschen de beide wapens aan de hand van de ervaringen van den Russisch-Japanschen Oorlog in de vakliteratuur eens nader te bezien en dan komt men bij de bestudeering van de ge schriften uit dien tijd tot de overtuiging, dat de kern van het vraagstuk vrijwel benaderd zoo niet bereikt was. Om dit aan te toonen moge de volgende citaten uit eenige militaire geschriften van dien tijd hieronder een plaats vinden. In de eerste plaats mogen dan worden aangehaald de aanwij zingen, welke vanwege het Japansche Legercommando betreffende de samenwerking aan de ondercommandanten werden bekend gesteldx) „Le feu de l'artillerie est dirigé principalement contre les bat teries ennemies. Toute l'artillerie cherche a exécuter un tir d' „enfilade ou tout au moins oblique, pour éteindre rapidement 1' „artillerie ennemie. „Dans le même but, elle doit être placée sous un commande- „ment unique. Même dans ces conditions, il faudra beaucoup de „temps et de munitions pour réduire complètement au silence „l'artillerie adverse. Aussi, consacre-t-on d'abord le gros de l'ar- tillerie a tirer contre l'artillerie ennemieon n'emploie qu'une „partie contre l'infanterie „La progression de l'infanterie et le feu de l'artillerie doivent être ,,réglés en fonctions l'un de I'autre. Dès que l'infanterie est arri- „vée a distance d'assaut, l'artillerie change d'objectif et canonne, „avec son gros, l'artillerie ennemieavec une partie de ses piêces, „le terrain en arriêre du point d'attaque". Deze instructies, welke werden gegeven na het gevecht bij NANCHANG (25/26 Mei 1904), toonen duidelijk aan, dat het streven er op gericht is, een bepaalde taakv er deeling in het leven te roepen, terwijl hierin voorts de noodzaak van een nauwkeurige regeling tusschen de beweging van de infanterie en het vuur van de artillerie naar voren komt. 1015 a) Général Baron W. DE HEUSCHConsidérations sur la guerre Russo- Japonaise. 1909.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 20