De groote vrijheid, welke hierdoor aan de artillerie-comman danten werd toegekend, liet dus ruimte over voor initiatiefvuren van de zijde der artillerie en was nog sterk geïnspireerd door de ervaringen uit den Fransch-Duitschen Oorlog (zie aldaar). Het moet echter worden erkendinitiatief vuren van de artillerie zijn niet geheel en al te verwerpen, mits de artillerist kan zien, niet alleen den vijand maar vooral ook de eigen troepen kan waarnemen en daarbij in het bijzonder, aan welke doelen de infanterie bij het voorwaarts gaan zich stoot. Maar dit is juist de groote moeilijkheid op het moderne gevechtsveld, want daar ziet de artillerist niets, een heel enkel geval uitgezonderdJ) De „liaison a vue", toegepast op het vroegere gevechtsterrein was in 1914 voor de samenwerking tusschen infanterie en artillerie een doode phrase geworden 2) Eenerzijds door de uitgebreidheid van het moderne gevechtsveld, het betere gebruik, dat van bedekte terreinen werd gemaakt, en de kunstmatige maskeering ten gevolge van den inzet van ongekende hoeveelheden vuurwapenen (stof en rook)anderzijds doordat de vuuruitwerking de artillerie nood zaakte op grooteren afstand van den vijand te blijven, waardoor het gezichtsverband met de eigen infanterie losser, zoo niet ondoen lijk werd. Er moest dus een andere regeling in het leven worden geroepen om de noodzakelijke samenwerking toch te kunnen verwezenlijkende „liaison par le bas", de samenwerking tus schen de ondercommandanten dus, moest uitkomst brengen. Het is vooral aan Fransche zijde, dat dit probleem ernstig onder de oogen werd gezien en het is in hoofdzaak de toenmalige inspec teur van de Fransche artillerie, de generaal PERCIN, geweest, die voortdurend in woord en geschrift de aandacht vestigde op de urgentie, dit vraagstuk tot een goede oplossing te brengen. Van zijn hand verschenen„Cinq années d'inspection", „L'artil- lerie aux manoeuvres de Picardie" en in samenwerking met den Commandant JACQUEMOT„Essai de Règlement sur le combat des troupes de toutes armes"8), een proeve van een gevechts voorschrift voor de verbonden wapens, waarin uiteraard aan de samenwerking tusschen de infanterie en de artillerie een groote plaats was ingeruimd. De door den generaal PERCIN in woord en geschrift uitgedragen gedachten heten niet na de aandacht van de militaire wereld op 1018 2) De Commandant MEUNIER schrijft hierover in zijn „His to ire de la guerre russo-japonaise": „Ainsi se produit ce vide champ de bataille, qui a frappé tous les observateurs de la guerre russo-japonaise en hij citeert verder den generaal MAILLARD „A la guerre on ne voit rien nous ne verrons rien." 2) Bij de manoeuvres in PICARDIE vuurde de Fransche artillerie 5 maal op eigen troepen bij een „liaison a vue" met de infanterie (PERCIN L'artillerie aux manoeuvres de PICARDIE). 3) Paris, 1913.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 23