worden gevonden, vaak ten koste van veel bittere ervaringen en van veel geofferd bloed In het begin van den veldtocht in 1914 stond men dan ook in derdaad voor deze teleurstellingen men denke slechts aan de grensslagen in Noord-Frankrijk en aldra bleek, dat de mitrail leur, die reeds in den Russisch-Japanschen Oorlog met den naam van „duivelsgieter" werd vereerd, thans kon worden beschouwd als „de pest van het slagveld", zooals een Fransch schrijver het minder parlementair doch overigens typeerend uitdrukt. En deze ervaringen werden reeds opgedaan bij het begin van den oorlog, toen per regiment nog slechts over een zestal mitrailleurs werd beschikt Men ondervond, dat een enkele, goed opgestelde mitrailleur, welke tijdens de artillerie-beschieting in tact was gebleven, den aanval van een geheel bataljon kon doen verbloeden Enkele voorbeelden uit de jongste krijgsgeschiedenis mogen dit illustreeren. x) „Op 25 September 1915, tijdens de vruchtlooze pogingen der „Franschen om het Duitsche front te doorbreken, kreeg een „der bataljons van de Fransche 42e divisie de opdracht de Ferme „d'Alger aan te vallen. Het bataljon ontwikkelde zich tegenover „de Duitsche opstellingen en begon daarna terrein te winnen. Na „korten tijd wierpen de manschappen zich op den grond en bleven „liggen. „De Brigadecommandant, Generaal KRIEN, die de bewegingen „van dit bataljon gadesloeg, wachtte met ongeduld op het hervat ten van de voorwaartsche beweging en besloot persoonlijk de „voorste linie weer in beweging te zetten. Bij aankomst in „de linie moest hij tot zijn ontzetting constateeren, dat de „geheele linie uit dooden en zwaargewonden bestond zij waren „binnen het bereik gekomen van enkele mitrailleurs en door deze „volkomen vernietigd. Het verloop van deze beschieting was zoo „snel, dat de dooden en gewonden zich nog in dezelfde opstelling „bevonden, die de manschappen bij het zich op den grond werpen „hadden ingenomen." „Op 1 Augustus 1916 bij VERDUN en op 14 en 15 Juli bij MONT „HAUT in CHAMPAGNE werden compagnieën infanterie in haar geheel vernietigd door het verrassend vuur van enkele automa tische wapens Bij den aanval van de 42e divisie op MÉZIÈRES op 8 Augustus 1918, werd het 8e Bataillon Chasseurs a Pied volkomen gestuit in zijn aanvalsbeweging door eenige mitrailleurnesten, welke zich 1023 b Uit N. L. W. VAN STRATEN en B. F. A. SCHILLMÖLLER Leerboek der Tactiek, blz. 87. Ontleend aan K. ADARIDITaktische Verwendung der Maschinengewehre.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 28