in het BOIS DU DÉ bevonden. De inzet van vechtwagens was noodig om dezen weerstand te veronzijdigen. (BOUCHACOURT L'infanterie dans la bataille) Deze ervaringen waren niet nieuwSoortgelijke ondervindingen had men reeds in den Russisch-Japanschen Oorlog opgedaan, doch men had deze vergeten, de herinnering was vervaagd. Doch nu stond men voor de feitende aanvallende infanterie beschikte niet over de middelen om deze mitrailleurs te veronzijdigen, zij stond machteloos. Er bleef haar dus maar één middel over artillerie- steun vragen. Maar nu ondervond zij de groote teleurstelling, dat het op de artillerie gedane beroep niet tot bevredigende resultaten leiddede artillerie bleek niet in staat te zijn aan de verlangens van de infanterie, om op korten termijn haar vuur daar te bren gen, waar de infanterie er behoefte aan had, te kunnen voldoen Men mag de artillerie uit den wereldoorlog niet het verwijt maken, dat zij niet alles deed wat in haar vermogen lag om haar aandeel in het gevecht op de beste wijze te vervullenDoch zij stond voor de oplossing van een probleem, dat weliswaar theore tisch eenigermate was voorbereid, maar waarvan de practijk op onvoldoende wijze onder het oog was gezien. Men leze hieromtrent het reeds eerder genoemde boekwerk van den generaal PERCIN „Le massacre de notre infanterie", en men leze hieruit hoe onver antwoordelijk optimistisch vaak de Fransche artillerist tegenover de vervulling van zijn taak stondhet groote beginsel, dat het artillerievuur alleen en uitsluitend beteekenis heeft bij het ver- leenen van rechtstreekschen steun aan de infanterie, wanneer het vuur op diè plaatsen en op dié tijdstippen wordt gebracht, waar de infanterie er behoefte aan heeft, beheerschte in vele gevallen nog onvoldoende de gedachtensfeer van den artillerist. Nog te vaak kwamen de reminiscentie's aan 1870 naar bovenhet bevuren van die doelen, waarop het artillerievuur een groote uitwerking beloofde Men leze ook de herinneringen van den kolonel LEBAUD, het bekorende boekje van PAUL LINTIER: „Ma Pièce", het indruk wekkende boek „Vormarsch" van WALTER BLOEM telkens wordt men getroffen door de stuntelige wijze van samen werking, welke te dien tijde nog tusschen de beide wapens plaats vond. Is het onder deze omstandigheden, afgescheiden nog van an dere motieven, niet volkomen te begrijpen, dat de infanterie er om smeekte om zelf met middelen te worden uitgerust om de mitrail leurs te kunnen bestrijden Naarmate men in den loop van den oorlog over meer ervaring kreeg te beschikken en alle zwakke punten in de samenwerking aan den lijve had ondervonden, zon men voortdurend op middelen tot verbetering. Allereerst werden de verbindingsmiddelen belang rijk uitgebreidin 1914 beschikte de Fransche artillerie slechts over voldoende verbindingsmiddelen voor eigen intern gebruik, 1024

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 29