lerie te coördineeren. De practijk toonde immers aan, dat ondanks een artilleristische voorbereiding en het begeleidende afsluitings- vuur er toch nog altijd mitrailleurs ongeschokt bleven, welker bedieningen kans zagen zich na het passeeren van de vuurwals zóó snel te herstellen, dat zij de aanvalsgolven een halt konden toeroepen. Door de hiervoren genoemde tijdregeling, volgens welke het artillerievuur voortschreed, ontstond nu het gevaar, dat de infanterie, door deze enkele mitrailleurs opgehouden, achterbleef en de vuurwals „wegliep". Dit bezwaar trachtte men nu op te heffen, door de vuurwals in phasen te laten uitvoeren. Elke phase besloeg een aanvalsdiepte van 1 a 1,5 km en na het bereiken van deze lijn werd het bege leidende afsluitingsvuur omgezet in een stilliggend affsluitingsvuur om de eventueel achter geraakte infanterie in de gelegenheid te stellen, opnieuw op te sluiten. In de bereikte lijn werd dus eenigen tijd halt gehouden, welke tijdsduur van te voren was vastgesteld. Dit bracht het nadeel mede, dat op deelen van het gevechtsveld, waar de infanterie weinig tegenstand ondervond, de beweging na het bereiken van de vastgestelde lijn niet kon worden voortgezet, daar dan de infanterie in het eigen afsluitingsvuur zou loopen. Men trachtte hieraan tegemoet te komen door gebruik te maken van waarneming uit vliegtuigen en voorts door het aangeven van het tijdstip, waarop het stilliggende afsluitingsvuur wederom moest worden omgezet in de vuurwals, aan de infanterie zelf over te laten. Dit laatste eischte ook weder een goed functionneerenden verbindingsdienst en zoo komt men weder terug tot de kern van de zaakook de vuurwals vergt een uitnemend verbindings systeem, wil men althans tijdens den aanval op de actie van de de infanterie nog eenigen invloed kunnen uitoefenen. Ondanks deze varianten kwam het toch nog herhaaldelijk voor, dat de vuurwals „wegliep" en eerst na langen tijd, na verspilling van veel munitie en energie, kon worden teruggehaald Hoe moet men nu de vuurwals uit het oogpunt van samenwerking tusschen beide wapens bezien Men vergete niet, dat de vuurwals is ontstaan, omdat men geen andere oplossing voor het vraagstuk meer zag en toen in de plaats van het samenwerkend intellect de troepenactie coördineerde door het machinale procédé. Het fijne raderwerk, dat in staat moest stellen in den kortst mogelijken tijd 1028 b. de derde batterijen en eenige batterijen van 155 mm gaven vóór de vuurwals uit een harkvuur (ratissage) af c. een groep van 4 afdeelingen 75 mm gaf stilliggende afsluitingsvuren af in de diepte en op de vleugels (protection); samenwerking met de luchtwaameming en gemachtigd om eigener initiatief loonende oogen- bliksdoelen onder vuur te nemen d. de zware artillerie (155 en 220) was belast met het afgeven van vuur- concentratie's op doelen, waarvan de vuurgegevens van te voren waren berekend. Er waren 79 vuurconcentratie's berekend met in totaal 12.910 schoten

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 33