systeem werd toegepast, waarbij de infanterie zelf het moment van het verleggen van de vuurconcentratie's aan de artillerie opgaf. 1) Afdoende kon deze regeling nimmer zijn, want een garantie, dat ook inderdaad alle punten en terreindeelen, waar ernstige weerstand werd geboden tijdens den aanval door de artil lerie onder vuur werden genomen, kon niet worden gegeven. Wanneer de infanterie stootte op punten, waar zij den geboden weerstand niet kon overwinnen, dan moest zij opnieuw artillerie- steun aanvragen op de door haar aangegeven doelen dan wel om herhaling van het reeds afgegeven vuur verzoeken. Maar dan .moest ook het geheele apparaat, dat de samenwerking tusschen de infanterie en de artillerie moest verzekeren, in werking worden gesteld en kon alleen een sneller vuursteun van de artillerie wor den verwacht, omdat óf de vuurgegevens op het aangegeven doel reeds waren berekend dan wel voor het nieuw te beschieten doel gebruik kon worden gemaakt van reeds voorbereide gegevens op een nabij gelegen punt. Deze ervaringen deed men op, nadat de stellingoorlog was beëindigd en de krijg weder een beweeglijk karakter kreeg. Aan de hand van de in den stellingoorlog opgedane ervaringen ont wikkelde zich nu verder een samenwerking tusschen de onder commandanten, welke weliswaar ook bij het einde van den oorlog nog verre van volmaakt was, doch die de grondslag vormde voor de na-oorlogsche studie ter zake en voor de regelingen, welke in de moderne voorschriften zijn opgenomen. Nog een enkel woord moge hier een plaats vinden omtrent de verdediging in den Europeeschen Oorlog 1914—1918. De bij de verdediging toe te passen beginselen steunden op het thans in het Fransche „Règlement de l'infanterie" in punt 302 (Combat) neer gelegde principe „Le combat défensif se caractérise par la mimi, .„tieuse preparation, a tous les échelons, d'un système de feu, qui, „au moment du besoin, doit fonctionner efficacement sans l'inter- „vention des chefs." Door de artillerie van het Legercorps werden storende vuren op groote afstanden op belangrijke punten voorbereid, terwijl voorts door haar de artilleriebestrijding werd geregeld en maat regelen werden getroffen, dat alle belangrijke doelen, welke over dag werden onderkend, onder vuur konden worden genomen. Hierbij kwam de samenwerking tusschen de infanterie en de artil lerie niet ter sprake. Bij het afgeven van vuur op die plaatsen, waar de vijand zich vóór den aanval gereed stelde, kreeg ook de divisie-artillerie een taak te vervullen. Als regel werden deze vuren tegenvoorbe- reidingsvuren afgegeven door de divisie-artillerie en de artillerie l) Zie ook de toepassing in A.T.V. II punt 167 lid (4). 1030

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 35