van het C.A. gezamenlijk. Hoewel de infanterie in voorste lijn (c.q. de voorposten), wat betreft de plaatsen en de tijdstippen, waarop deze vuren moesten worden afgegeven waardevolle gege vens konden verschaffen, vielen ook deze vuren grootendeels buiten het gebied, dat door de samenwerking wordt bestreken. Deze vuren waren nauwkeurig voorbereid en werden bij voorkeur onder centrale leiding uitgevoerd. Zoodra echter de vijandelijke aanval losbarstte trad de samen werking naar voren. Hiertoe was de divisie-artillerie eveneens gesplitst in zg. „infanterie-batterijen", welke de verdedigende infanterie rechtstreeks moesten steunen en de „batterijen voor de algemeene opdrachten", die in de hand van den divisie-comman dant bleven. De verdediging steunde op een stelsel van afsluitings vuren, opgenomen in een vuurplan, dat aansloot op het vuurplan van de infanteriewapens en waarin de taakverdeeling van alle aan de afsluitingsvuren deelnemende batterijen nauwkeurig was vastgelegd. De vuren droegen alle een nummer zoodat bij de aan vrage kon worden volstaan met het opgeven van het nummer of het voor het vuur vastgestelde vuurwerksein. Deze afsluitings vuren waren zoowel vóór de eventueele voorpostenstrook, als vóór de hoofdweerstandslijn en in de hoofdweerstandsstrook voorbereid, waarbij als regel alle beschikbare artillerie aan het afsluitingsvuur vóór de hoofdweerstandslijn deelnam. De samenwerking kwam nu tot stand, doordat de onder-com mandanten der infanterie de bevoegdheid hadden het ontketenen van deze afsluitingsvuren aan de tot rechtstreekschen steun in hun vak aangewezen artillerie aan te vragen. Deze onder-comman danten beschikten daartoe over een vuurschets van de voorbereide vuren, dan wel over een „staat van voorbereide vuren", waarin alle ter zake noodige gegevens waren opgenomen. De commandant van het infanterie-onderdeel, waaraan een afdeeling artillerie tot rechtstreekschen steun was aangewezen, bepaalde daarbij wie van zijn ondercommandanten bevoegd was de vuuraanvrage te doen uitgaan, waarna onverwijld het afsluitingsvuur werd afgegeven. De bij den aanval genoemde beginselen voor het tot stand brengen van de samenwerking als het persoonlijk contact tusschen den infanterie- en den artillerie-commandant (samenvoeging van com mandoposten)het gebruik van „détachements de liaison" en een uiterste verzorging van den verbindingsdienst vonden hierbij op overeenkomstige wijze toepassing. Hoofdzakelijk werd het afslui tingsvuur aangevraagd langs optischen weg (vuurwerkseinen) daarnaast speelde de telefoon een belangrijke rol terwijl ten slotte in vele gevallen ook de ordonnans, door gebruik te maken van een ordonnansen-keten, goede diensten bewees. Aan den verbindings dienst werden zeer zware eischen gesteld, want het geheele systeem 1031

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 36