Correspondentschappen van het Roode Kruis als bedoeld sub 2 zijn thans gevestigd in Djember, Fort de Koek, Lawang, Mataram (Lombok), Padang-Pandjang, Pontianak, Salatiga, Singaradja (Bali) en Tjepoe. Ter onderhouding van het geregeld contact met Onderafdee- lingen en Correspondenten, zooals aangegeven sub 3, werd medio 1935 besloten tot het uitgeven van een aanvankelijk geroneo- grafeerde publicatie, de „Mededeelingen van het Centraal Comité voor Nederlandsch-Indië van de Vereeniging het Nederlandsch Roode Kruis", welke uitgave met ingang van 1 Januari 1936 werd omgezet in een gedrukt maandblad onder denzelfden titel. Toen in betrekkelijk snel tempo conform de conclusies van de Studiecommissie in tal van plaatsen éénmaal Onderafdeelingen van het Roode Kruis waren opgericht, bleek dat het Centraal Comité nog niet in staat was aan deze jonge en met enthusiasme tot daden bezielde afdeelingen voldoende voorlichting en leiding te geven betreffende het gestelde in de overige punten der aange haalde conclusies, namelijk waar het ging om vaststelling, wat voor iedere plaatselijke organisatie de voorbereiding voor tijd van mobilisatie of oorlog aan personeel en materieel zou omvatten. Immers, welke de taak van het Roode Kruis in oorlogstijd zou zijn, was in het algemeen wel in groote trekken bekend, doch hoeveel en wat voor soort personeel en materieel daarvoor be- noodigd zou zijn, diende te worden bepaald in overleg met den Militair Geneeskundigen Dienst onder wiens leiding de Roode Kruis-hulp in oorlogstijd wordt verleend. Ook omtrent de werving van het benoodigde personeel, het sluiten van militaire verbintenissen, de eischen voor de opleiding en oefening van de helpers en helpsters, de benoodigde reglemen ten en voorschriften voor de te vormen transportcolonnes, uni- formkleeding, uitrusting, enz. kon door het Centraal Comité nog geen uniforme regels worden gegeven, aangezien hiertoe eveneens nauw overleg met het Leger hier te lande noodig zou zijn, en het Centraal Comité tot de overtuiging was gekomen, dat het zonder meer overnemen van de desbetreffende voor Nederland geldende bepalingen volstrekt onmogelijk zou blijken in verband met de in Indië op economisch en sociaal gebied zoo zeer van het moederland afwijkende omstandigheden. Aangezien het Roode Kruis het op prijs stelde, dat in deze vraagpunten zoo spoedig mogelijk klaarheid zou worden ge bracht, werd overleg geopend met den Legercommandant en den Inspecteur van den Militair Geneeskundigen Dienst met de bedoeling daartoe zoo mogelijk tijdelijk een officier van gezond heid bij het Roode Kruis gedetacheerd te krijgen. Naar aanleiding van dit verzoek van het Centraal Comité werd schrijver dezes in October 1935 ter beschikking van dat Comité 1036

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 41