Voor deze taak in het operatiegebied zullen in beginsel de helpers der mobiele transportcolonnes worden aangewezen. Buiten het operatiegebied. Hier bestaat de oorlogstaak uit A. Het vervoer van gewonden en zieken van het evacuatie spoorwegstation naar de plaatsen in het achterland, waar de eva cuatiehospitalen zijn gelegen. Dit omvat 1. het inladen in de treinen op het evacuatie-spoorwegstation 2. den geneeskundigen dienst in de treinen 3. de geneeskundige hulp op de overnachtingsstations, in samen werking met de daar eventueel aanwezige plaatselijke Roode Kruis-afdeelingen 4. het achterlaten van personeel ter verzorging van lijders, die tusschentijds de treinreis moeten onderbreken, totdat zij aan de hoede van het Binnenlandsch Bestuur of een plaatselijke Roode Kruis-afdeeling zijn overgegeven 5. het uitladen uit de treinen op de eindstations in samenwer king met de plaatselijke Roode Kruis-afdeelingen. B. Het vervoer en de verpleging van de aangebrachte gewon den en zieken ter plaatse van de evacuatie- en concentratiehos pitalen. Dit omvat 1. het inrichten van wachtlokalen en gelegenheid tot laven en verleenen van eerste hulp op de stations van aankomst 2. het vervoer van de patiënten van de stations van aankomst naar de verschillende ziekeninrichtingen 3. het eventueel inrichten van noodziekeninrichtingen 4. hulp bij de verpleging in de militaire evacuatie- en concen tratiehospitalen. De taak beschreven onder A 1 t/m 5 komt te rusten op de bij den Aan- en Afvoerdienst in te deelen mobiele transportsecties. De taak sub B 1 en 2 wordt vervuld door de plaatselijke trans portsecties, terwijl de hulp sub B 3 en 4 zal worden geleverd door zich vrijwillig aanmeldende artsen en de Roode Kruis- helpsters. 1039 J) Onder evacuatiehospitalen worden verstaan die ziekeninrichtingen, welke door den Inspecteur van den Militair Geneeskundigen Dienst zijn aange wezen voor opname van zieken en gewonden afkomstig van het veldleger dit kunnen zijn militaire garnizoenshospitalen of -ziekenzalen doch even zeer noodhospitalen, dat zijn gevorderde (burger) ziekeninrichtingen, welke in de verpleging van zieken en gewonden moeten voorzien, zoodra in de als evacuatiehospitaal aangewezen militaire ziekeninrichtingen geen gelegenheid meer is voor opname van patiënten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 44