eigenlijke „pikelen" niet verricht wordt door de helpers zelve, maar door brancardiers of door daarvoor naar behoefte in te huren koelies. De transportsectie van het Nederlandsch-Indische Roode Kruis bestaat uit den sectiecommandant (een geneesheer), drie ploeg- commandanten (helper of brancardier), zes groepscommandanten (helper of brancardier), drie reserve-helpers (of brancardiers) en twaalf dragers (brancardiers of ingehuurde koelies). Twee dragers met draagbaar en een groepscommandant vormen tezamen de groep (3 man). Twee groepen waaraan toegevoegd een reservehelper vormen met den ploegcommandant de ploeg (8 man). Eén transportsectie bestaat uit drie ploegen en omvat in totaal één sectiecommandant, twaalf helpers en twaalf dragers, tezamen 25 man. De transportsecties worden verdeeld in mobiele en plaatselijke secties. De leden van de m.obiele transportcolonnes hebben zich verbonden Roode Kruis-diensten te verrichten waar zulks ook verlangd wordt en hebben zich bereid verklaard in oorlogstijd een militaire verbintenis aan te gaan. De leden van de plaatselijke transportcolonnes hebben zich ver bonden Roode Kruisdiensten te verrichten in de plaats hunner inwoning of in de nabijheid daarvan. A. Aantal voor militaire doeleinden benoodigde mobiele trans portsecties. Ter vervulling van de oorlogstaak van het Roode Kruis op Java zijn als minimum benoodigd acht mobiele transportsecties, waarbij zijn ingedeeld 8 genees- heeren, 96 gediplomeerde helpers en 96 ongediplomeerde dragers, te bezigen voor het volgende doel Buiten het operatiegebied. Bij evacuatie-treinvervoer in Oost-Java (op le traject 2 Sien, op het 2e traject idem, waarbij één sectie eventueel te vervangen door vrouwelijk personeelgediplomeerd verpleegster, 12 help sters en de noodige koelies) 3 -j- (1) Bij evacuatie-treinvervoer in West-Java (één dagtraject) 1 Voor aflossing en algemeene reserve 1 In het operatiegebied Aantal mobiele transportsecties Hulp in het veldhospitaal (personeel voor ver pleging van 100 lijders) Dienst op evacuatiesstation in Oost-Java 2 1 Tezamen 8 -j- (1) 1041

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 46