B. Aantal voor militaire doeleinden benoodigde plaatselijke transportsecties. De plaatselijke transportsecties hebben een tweeledige taak, namelijk één met een zuiver militair doel en daarnaast één ge richt op de civiele behoeften. De militaire taak omvat de ontvangst en het vervoer van de met de evacuatietreinen of autocolonnes aangebrachte gewonden naar de verschillende plaatselijke ziekeninrichtingen. Het werk voor civiele doeleinden betreft de eerste hulpver leening bij rampen en werkzaamheden als onderdeel van den plaatselijken luchtbeschermingsdienst, welke zullen bestaan uit het geven van eerste hulp aan en het vervoer van de door gas getrof fenen, hetgeen dus een specifiek burgerlijke taak is in tijd van oorlog. Uit militair oogpunt worden op Java de aanwezigheid in totaal van tien plaatselijke transportsecties noodig geacht, verdeeld over tien uit hoofde van hun ligging uit militair-tactisch of strategisch oogpunt belangrijke steden, dus in elk dier plaatsen minstens één. Deze plaatsen zijn Djocjakarta, Soerakarta als mogelijke stand plaatsen van de evacuatiehospitalen, Bandoeng(Tjimahi), Ma- gelang als idem voor de concentratiehospitalen, bestemd voor reconvalescentie en nabehandeling van een deel der geëvacueer- den, Kertosono-Modjokerto, Buitenzorg, Madioen als aanvangs punten resp. overnachtingsplaatsen bij het evacuatie-spoorweg- vervoer, Batavia, Soerabaja, Pasoeroean ter plaatse of in de nabij heid van mogelijke aanvalsdoelen van den vijand. Uitciviel oogpunt worden bovendien in Batavia en Soerabaja ieder twee en in Bandoeng, Cheribon en Semarang ieder één transportsectie noodig geoordeeld, speciaal getraind in het geven van eerste hulp aan gaszieken en het vervoer daarvan, terwijl zij mede volkomen vertrouwd moeten zijn met het gebruik van het Legergasmasker, waarmee deze plaatselijke transportcolonnes worden uitgerust. C. Aantal voor militaire doeleinden benoodigde helpsters. De taak van het vrouwelijke Roode Kruis-personeel (de help sters) zal zich in eerste instantie (afgescheiden van eenige hulp verleening bij het evacuatietransport) bepalen tot de zorg voor de gewonden en zieken opgenomen in de ziekeninrichtingen buiten het operatiegebied en wel speciaal in de garnizoens- en noodhospitalen en de gevorderde burgerziekeninrichtingen welke door den Inspecteur van den Militair geneeskundigen Dienst worden aangewezen als evacuatiehospitalen, d. w. z. speciaal be stemd tot opname van de gewonden en zieken afkomstig van het veldleger. 1042

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 47