de acht mobiele en tien plaatselijke transportsecties voor mili taire doeleinden en de 380, met de dames voor de evacuatietreinen mede, rond 400 helpsters zal kunnen worden beschikt, moeten door het Nederlandsch-Indische Roode Kruis op Java reeds in vredestijd, rekening houdende met het te verwachten mobilisatie- verlies, worden opgeleid 12 doktoren en 96 50 144 helpers voor de 8 mobiele transportsecties 15 doktoren en 120 50 180 helpers voor de 10 plaatse lijke transportsecties 400 -j- 50 600 helpsters voor de evacuatie- en concentratie hospitalen. tezamen 27 doktoren, 324 helpers en 600 helpsters. Dit aantal geldt alleen voor Java. Op de Buitengewesten zal zoowel te Tarakan als te Balikpapan, in verband met de aanwe zigheid der olieterreinen en de aldaar gestationneerde troepen bovendien over een Roode Kruistransportcolonne, elk ter sterkte van ten minste één sectie moeten worden beschikt. Hetzelfde geldt voor Makassar. Overigens zal in de Buitengewesten de omvang van de oorlogstaak van het Roode Kruis in het betreffende gewest worden vastgesteld in overleg met de gewestelijke burgerlijke en militaire autoriteiten, uiteraard onder supervisie van het Depar tement van Oorlog en het Centraal Comité van het Roode Kruis. Ad III. Hoe is de aanwerving, opleiding en oefening van het Roode Kruis-personeel geregeld Als principe staat op den voorgrond, dat als regel de helpers en helpsters vrijwillig en geheel belangeloos hun werkkracht in dienst van het Roode Kruis stellen. In het Reglement voor de helpsters is dit beginsel nog eens onderstreept in de bepaling, dat de helpsters de verkregen kunde niet tot eigen geldelijk voordeel zullen mogen aanwenden zelfs is het aannemen van geschenken verboden. Dit sluit niet uit, dat onder omstandigheden indien Roode Kruis- oefeningen worden gehouden in de normale arbeidsuren, aan deel nemers een vergoeding wegens het derven van dagloon of voor gemaakte transportkosten kan worden toegekend. De mobiele transportsecties treden bij mobilisatie in het leger- verband, de leden dier colonnes moeten reeds in vredestijd ver klaren bereid te zijn bij mobilisatie een militaire verbintenis te sluiten. Bij mobilisatie ontvangen zij een soldij gelijk aan die der militairen van den rang of stand, waarmede zij zijn gelijkgesteld. De opleiding van de helpers (zoowel die voor de mobiele als voor de plaatselijke colonnes) bestaat uit drie cursussen. 1044

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 49