Op den eersten cursus, bestaande uit 18 lessen van anderhalf a twee uur, wordt onderricht gegeven in Eerste Hulp bij Ongeluk ken aan de hand van „Het Oranje Kruis Boekje" en in het vervoer van gewonden en zieken volgens een door schrijver dezes samen- gestelden leidraad1) De tweede cursus, bestaande uit 12 lessen, omvat een herhaling van de stof van den eersten cursus in 8 lessen, terwijl de res- teerende 4 lessen worden besteed aan bespreking van het gasge- vaar in het algemeen, collectieve bescherming, gebruik van het gasmasker en verleening van eerste hulp aan gaszieken. De derde cursus (6 lessen) wordt gevuld met vier algemeene voordrachten over de oorlogstaak en het vredeswerk van het Roode Kruis, de organisatie van den M.G.D. en de Conventie van Genève met als slot demonstratie van materieel in gebruik bij den M.G.D. (operatie-auto, gas-V.P.A., transportmaterieel, enz.), verdeeld over 2 lessen. Na met goed gevolg afgelegd examen wordt een door het Cen traal Comité afgegeven diploma en het insigne van helper uitgereikt. De opleiding van de brancardiers bestaat uit een eersten cursus van 12 lessen over gewondenvervoer, waarbij tevens aan de cur sisten eenige allereenvoudigste handgrepen voor het verleenen van eerste hulp wordt bijgebracht (aanleggen van een snelver- band, verbanddriehoek, spalk, afsnoerende slang, toepassen van kunstmatige ademhaling). Hierbij zijn inbegrepen exercitiën in sectieverband en demonstratie van M.G.D. materieel. De tweede cursus van 8 lessen geeft een herhaling van de stof van den voorafgaanden cursus in 6 lessen en voorts twee beknopte voordrachten over oorlogstaak en vredeswerk van het Roode Kruis. Na met goed gevolg afgelegd examen wordt een door het be stuur der plaatselijke afdeeling afgegeven diploma en het insigne van brandcardier uitgereikt. De opleiding voor helpster bestaat uit een eersten cursus van 12 lessen over E.H.b.O., daarna een twee den cursus van eveneens 12 lessen over elementaire verpleegkunst. Dames, die deze twee theoretische cursussen blijkens een afgelegd examen met vrucht hebben gevolgd, ontvangen het door de plaatselijke afdeeling afgegeven diploma van aspirant-helpster en het daarbij behoorende insigne. 1045 1) Vervoer van geivonden en zieken, Leidraad bij het onderricht in gewon denvervoer voor de opleiding tot helper en brancardier bij de transport colonnes van het Nederlandsch-Indische Roode Kruis samengesteld door Dr. P. N. Tissot van Patot, officier van gezondheid 2de klasse K.N.I.L. (uitgave Kolff Batavia).

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 50