Na deze twee theoretische cursussen volgt een practische op leiding, bestaande uit het toepassen van het geleerde op den cur sus van elementaire verpleegkunstdit zal het beste geschieden b.v. door het gedurende 14 dagen werken in een ziekenhuis. Dan wordt een examen afgenomen over de geheele leerstof en een door het Centraal Comité af te geven diploma van help ster (derde klasse) met bijbehoorend insigne uitgereikt. Na een langere periode van practisch werken kan bevordering volgen tot helpster 2de en le klasse. Oefening. De vaardigheid van het opgeleide Roode Kruis-personeel zal door periodieke oefeningen op peil moeten worden gehouden. Het ligt in de bedoeling van tijd tot tijd militair-medische oefeningen te organiseeren, waarbij Roode Kruis-formaties in samenwerking met M. G. D. personeel zich praktisch met de hen in oorlogstijd wachtende werkzaamheden vertrouwd kunnen maken. In samen werking van Roode Kruis en M. G. D. zou dan b.v. kunnen worden beoefend het oprichten van een veldhospitaal met een deel van het materieel van de Vd. H. A. en met bijstand van Roode Kruis-personeel, de afvoer van gewonden van het Vd. H. naar het evacutiestation, het inladen van de lijders in de hospi- taaltreinen en het vervoer naar een evacuatiehospitaal, e.d.m. Ad IV. Welke is de uniform van het Roode Kruis-personeel en hoe is dit uitgerust Uniform. Alhoewel enkele onderdeelen van het uniformvraagstuk (op legging, verstrekking) nog in studie zijn, en daarop een beslissing nog niet is genomen, kan hier reeds worden aangegeven, dat het in de bedoeling ligt de uniform van de helpers en brancardiers van het Nederlandsch-Indische Roode Kruis geheel aan te passen aan de bestaande velduniform der militairen, behoudens de vol gende afwijkingen. De knoopen van de veldjas der helpers zijn van het model, in gebruik bij het Roode Kruis in Nederland, dat zijn platte verguld koperen knoopen voorzien van een geribd Roode Kruis embleem. Ter weerszijden op de kraag en op de voorzijde van kwartier muts respectievelijk bamboehoed wordt gedragen een rond wit geëmailleerd embleem (dsn. 3 cm) waarop een rood kruis, hoog 2 cm. Op de veldjas wordt steeds een leeren gordel gedragen. Volledigheidshalve wordt aangestipt, dat voor ploegcomman- danten en Roode Kruis-personeel van hoogeren rang naast de velduniform nog een witte uniform werd ontworpen, waarvan een beschrijving hier achterwege blijft. 1046

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 51