opgelegd in Bandoeng en één voor hulp in Oost-Java te Malang. Het zou aanbevelenswaard zijn, dat in elk der hier genoemde plaatsen een aantal daar woonachtige burgerartsen en verpleeg sters zich onder leiding van de plaatselijke Roode Kruis-afdeeling zouden aaneensluiten tot een steeds paraat zijnde mobiele ver- pleegcolonne, welke van tijd tot tijd met het opgelegde materieel zou kunnen oefenen en naast haar oorlogsbestemming, in vredes tijd bij massale rampen directe en afdoende (ook chirurgische) hulp zou kunnen bieden. Ad VI. Hoe is de vertegenwoordiging van het Roode Kruis bij de diverse hooge staven van het Leger in oorlogstijd geregeld In de nieuw ontworpen statuten van het Nederlandsch-Indische Roode Kruis is een hoofdstuk opgenomen „Van de gedelegeerden bij het Leger". Daarin is vastgelegd, dat in geval van mobilisatie aan den In specteur van den Militair Geneeskundigen Dienst, aan het Hoofd kwartier van het Veldleger, zoomede aan door den Legercomman dant nader aan te wijzen onderdeelen van het Leger, een Gede legeerde van het Roode Kruis zal worden toegevoegd. De Gedelegeerde, toegevoegd aan den Inspecteur van den Militair Geneeskundigen Dienst, draagt den titel van Hoofdcom missaris van het Nederlandsch-Indische Roode Kruis en heeft onder dien Inspecteur, de algemeene leiding van de vrijwillige hulpverleening. De Gedelegeerde, toegevoegd aan het Hoofdkwartier van het Veldleger, draagt den titel van Commissaris van het Nederlandsch- Indische Roode Kruis hij het Veldleger en heeft, onder den Leger arts, de algemeene leiding van de vrijwillige hulpverleening. De overige Gedelegeerden dragen den titel van Commissaris van het Nederlandsch-Indische Roode Kruis met toevoeging van de benaming van het onderdeel, waarbij zij in dienst zijn gesteld zij hebben, onder den Arts van het betrokken onderdeel, de alge meene leiding van de vrijwillige hulpverleening. De Gedelegeerden worden door den Gouverneur-Generaal, op voordracht van het Dagelijksch Bestuur van het Roode Kruis, dat daaromtrent vooraf overleg pleegt met den Legercommandant, bij mobilisatie, voor den duur dier mobilisatie, benoemd. Het ligt in de bedoeling de Gedelegeerden van het Roode Kruis, zooals ook in Nederland het geval is, te assimileer en met een militairen rang. De Hoofdcommissaris van het Roode Kruis is daar gelijkgesteld met Kolonel, de Commissaris bij het veld leger (daar den titel van Legercommissaris voerend) met luite nant-kolonel, de overige commissarissen met den rang van ma joor, tenzij zij bij leger of vloot een hoogeren rang bekleedden 1049

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 54