of daarna verkregen, in welk geval zij den hoogeren rang behouden. Ad VII. Op welke wijze voorziet het Indische Roode Kruis in de bij Koninklijk Besluit van 28 Maart 1925 opgelegde verplich ting tot instellen van een Informatiebureau voor inlichtingen omtrent gewonden, enz., en een Bijzondere Commissie voor toezicht op het verzenden van geschenken aan krijgsgevan genen en geïnterneerden In de nieuwe ontwerp-statuten van het Nederlandsch-Indische Roode Kruis is omtrent deze aangelegenheid in artikel 43 bepaald, dat het Indische Roode Kruis in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden in werking zal hebben een Bureau en een Bijzondere Commissie (commission spéciale), als genoemd in bovenvermeld Koninklijk Besluit. Dit Bureau en de Commissie vormen tezamen het Informatie bureau, onder een Directeur van het Informatiebureau, het ge heel onder leiding van het Hoofd der lste Af deeling van het Depar tement van Oorlog. De Bijzondere Commissie wordt door het Centraal Comité van het Nederlandsch-Indische Roode Kruis reeds in vredestijd inge steld; in deze commissie hebben zitting een hoofd en twee com missieleden, benoemd door het Centraal Comité. Daar het Departement van Oorlog in Bandoeng zetelt, zal het Informatiebureau eveneens aldaar worden gevestigd, en uiteraard de staf van dit bureau evenals de leden der Bijzondere Commissie zooveel mogelijk worden gerecruteerd uit daarvoor geschikt ge achte gezeten inwoners van Bandoeng (b.v. gepensionneerden) het is gewenscht, dat deze personen zich reeds in vredestijd op de hen bij mobilisatie wachtende taak voorbereiden. Hiermede is in vogelvlucht een beeld gegeven van het voor naamste, dat den laatsten tijd door het Indische Roode Kruis is tot stand gebracht. De vlotheid, waarmede het de door het Legerbestuur goedge keurde voorstellen betreffende haar oorlogstaak aanvaardde en de bereidwilligheid, waarmede het terstond een belangrijk deel van haar stamkapitaal voor den aankoop van de noodig geachte materieele voorzieningen beschikbaar stelde, zal een ieder ver vullen met groote erkentelijkheid voor de zakelijke wijze waarop, en den ernst waarmede deze organisatie er thans naar streeft zoo spoedig en zoo goed mogelijk klaar te zijn voor de veelomvattende taak, welke haar in oorlogstijd is toebedeeld. Ook vroeger heeft het Indische Roode Kruis, na periodes van kwijnend bestaan (althans voor wat betreft de voorbereiding tot de primaire oorlogstaak), oplevingen gekend, echter spoedig weer 1050

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 55