4. HET PLANCHET BIJ HET SCHIETEN OP ZEEDOELEN door J. H. G. VAN MARLE, Tweede Luitenant der Artillerie. (Met 1 schets en 1 foto achter in dit nummer.) Reeds bij de voorbereidende oefeningen, welke in de omgeving van Malang werden gehouden, in verband met de schietoefening op zeedoelen te Soerabaja in de maand April door de Ie Afdeeling Veldartillerie, bleek, dat er voor de mobiele artillerie nadeelen kleefden aan het planchet beschreven in het artikel„Het vuren met mobiele batterijen op zeedoelen", van den Heer P. H. Donck (I.M.T. April '35.). Voor de kustartillerie doet het er namelijk niets toe, hoeveel tijd het kost om een zoodanig planchet te teekenen, immers waar de mobiele artillerie toch in de eerste plaats „mobiel" zal blijven, is het in den regel niet te voren met zekerheid bekend waar zich de stelling zal bevinden waaruit eventueel geschoten zal worden, zoodat dan de tijd zal ontbreken, wanneer het zoover is, om een planchet in te richten. De tijd, benoodigd voor het teekenen, is inderdaad vrij lang, vooral indien men de bogen met 0/0o~ver deelingen nauwkeurig wil aanbrengen. In de tweede plaats is de nauwkeurigheid van werken op een zoodanig in de haast geteekend planchet niet groot, daar een schaal van 1 25 000 wordt gebruikt en daarbij de richtingen wor den uitgezet met draden. De kustartillerie werkt dan ook met veel grootere planchetten van kleinere schaal en gebruikt celluloidlinea- len met een fijne afleesstreep, en heeft tenslotte het zeer groote voordeel van een vaste opstellingsplaats met daarbij de mogelijk heid om alles in vredestijd voor te bereiden en in te richten. Bij de toepassing van de schietmethode A is een juiste afstands bepaling van het hoogste belang daarvan kan het geheele wel slagen van het vuur afhangen, daar snelheid van werken hierbij zoozeer op den voorgrond staat. Deze overwegingen hebben er toe geleid, om te zoeken naar een andere inrichting van het planchet, waarbij speciaal het oog werd gehouden op het snel gebruiksklaar zijn, een grootere nauwkeurig heid en het zooveel mogelijk toepassen van middelen en instru- 1052

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 57