menten aanwezig bij de mobiele artillerie, terwijl de kosten voor aanmaak zoo laag mogelijk gehouden moesten worden. Na eenig experimenteeren werd tenslotte het proefplanchet als volgt ingericht. De verbindingslijn van batterijpost en zijpost werd als basis van de metingen aangenomendit is niets nieuws, daar iedere afstandmeter in principe op dezelfde wijze werkt. Hier werd het voordeel verkregen, dat slechts de relatieve ligging der twee posten ten opzichte van elkaar bekend behoeft te zijn, de juiste coördinaten doen er niets toe, indien de lengte en de richting van deze verbindingslijn maar bekend zijn. Verder is de ligging van het schootsveld zoo gunstig mogelijk, daar de hoofdschoots- richting in den regel ongeveer loodrecht op deze verbindingslijn zal staan. Een eisch is, dat de batterijpost zich ook werkelijk in de batterij bevindt, zoodat verondersteld kan worden, dat deze post en het directiestuk op het planchet door één punt kunnen worden voor gesteld. In dit punt, zich bevindende op het midden van één der zijden van het planchet, is een groote celluloidplaat draaibaar bevestigd en is dus in te stellen en vast te zetten voor den hoek, die de bewa kingsrichting maakt met de basis. Deze basis is voorgesteld door een celluloidlineaal met verdeelingen (schaal 110 000) waarlangs een celluloidlooper, waaraan bevestigd een kleine celluloidplaat, voorstellende den zijpost, verschuifbaar is. De looper heeft een afleesstreep waarmede de afstand van den zijpost tot den batterij post is in te stellen op de lineaal. De verdeelingen loopen tot 2.5 km naar links en naar rechts van het midden, daar in de practijk de afstand van zijpost tot batterijpost wel nooit 2.5 km zal te boven gaan. In den batterijpost is, eveneens draaibaar, een celluloidwijzer met afleesstreep en afstandsverdeelingen om de 25 m (eveneens schaal 110 000) aangebracht, terwijl op dezelfde wijze in het middelpunt van de kleine celluloidplaat een wijzer met afleesstreep is bevestigd. Daar de 0.00 van de kleine celluloidplaat zich steeds links bevindt moet het meetinstrument, dat op den zijpost wordt opgesteld, hier mede overeenkomstig worden georiënteerd. De oriënteering van den batterijpost kan naar verkiezing geschieden, daar de groote celluloidplaat draaibaar is bevestigd en dus steeds overeenkomstig deze oriënteeringsrichting gedraaid kan worden. Om het planchet gebruiksklaar te maken moeten de lengte en het azimuth van de verbindingslijn der beide posten worden berekend, hiermede is dan tevens de oriëntatie van den zijpost bekend. (Deze post kan ook georiënteerd worden door te richten op een richtpunt opgericht in de batterij bij den batterijpost.) Uit het azimuth van den bewakingsstand en van de basis wordt de hoek tusschen deze 1053

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 58