richtingen berekend. Deze beide waarden worden op het planchet ingesteld, dat daarna voor het gebruik gereed is. Het volgende voorbeeld moge ter verduidelijking dienen (zie fig. en foto). De berekende afstand der posten is 2276 m, terwijl de zijpost zich rechts van de batterij bevindthet azimuth van de lijn zijpost- batterijpost is 1.78. Azimuth bewakingsstand is 54.00. Op het planchet wordt de looper op 2276 rechts van het nulpunt ingesteld. De groote celluloidplaat wordt gedraaid tot de waarde 54.00 1.78 52.22 zich links over de basis bevindt en vastgezet, hierna is het planchet gereed. Op den zijpost wordt het instrument opge steld met de nullijn in azimuth 1.78. Een voordeel is, dat alle metingen en instellingen geschieden met behulp van de celluloidonderdeelen en niet op het papier van het planchet, dat onderhevig is aan rekking, krimping en vuil worden. Het boven beschreven planchet heeft tijdens de schietoefening van de Ie Afdeeling Veldartillerie te Soerabaja zeer goed voldaan. Echter dient hier tevens vermeld te worden, dat het schieten vol gens de methode B, de zoogenaamde „vlotte methode", waarbij geen zijpost wordt gebruikt, waarschijnlijk te verkiezen ware boven methode A, daar deze laatste methode staat en valt met het aanpeilen van hetzelfde richtpunt door batterijpost en zijpost, iets wat in de practijk bij een gelijktijdig optreden van zeer veel doelen als bij een landing is te verwachten, zeer lastig, zoo niet onmogelijk zal zijn. 1054

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 59