van Rusland, Engeland en Frankrijk1), en na zwaren strijd den vrede wist te halen, onder bemiddeling van Pruisen. Meer zorgen nog baarde den Sultan de houding van den Egyp- tischen stadhouder, die van den oorlog van zijn heer misbruik had gemaakt om zijn macht uit te breiden en Syrië te veroveren. Een door Mahmoed naar Syrië gezonden leger werd verslagen een tweede onderging hetzelfde lot, zoodat Ali eind 1832 voor de poorten van Stamboel stond. Gelukkig greep nu de Czaar in, die van een krachtig bestuur in Stamboel een hartgrondige afkeer had, waarop de vrede tusschen Turkije en zijn vazalstaat werd gesloten. Voor deze hulp bedong de Czaar natuurlijk een ver dragje, dat Turkije onder de bescherming van Rusland stelde, terwijl de Dardanellen alleen voor Russische oorlogsschepen open zouden zijn en gesloten voor de oorlogsvloten van alle andere natiën 2) Wraakzucht vervulde Mahmoed's Oostersche zielzijn leger Europeesch scholen, en daarna de afrekening met Mehemed Ali, dat was de eenig aanvaardbare bevrediging. Men had derhalve Europeesche instructeurs noodig natuurlijk geen Russen, van wie men er reeds te veel had Franschen dan, doch dat wilde Rusland weer niet. Daarom viel de keus op Pruisen. En juist op dat tijd stip kwam von Moltke in Konstantinopel. De Sultan vroeg nu 11 Pruisische officieren-instructeurs met resultaatgroot kabaal in West-Europa en Rusland. De Pruisische Koning toonde zich nu zeer diplomatiek door von Moltke's privé- reis te verlengen met 3 maanden „met behoud van tractement Mahmoed had echter niet het temperament dat noodig was om in rustigen opbouw zijn krijgsmacht te versterken en vroeg nu in plaats van instructeurs de zending van eenige stafofficieren, die aan zijn legeraanvoerders zouden worden toegevoegd als raads lieden. Dat was natuurlijk lapwerk en von Moltke meende dan ook „dasz bei dem Zustande des türkischen Heeres, dem Mangel „an Einheit und Folgerichtigkeid in den Regierungsmaszregeln, „dem Eigennutze und der Unwissenheit der Beamten und „bei der herrschenden Finanzverwirrung, bei den tiefen na- 1001 b Een zonderling verbond, dat zich echter in de latere geschiedenis heeft herhaald, en waaruit men zou kunnen concludeeren, dat er niets nieuws onder de zon is dat Rusland van ouds her Europa haatte en alles zou en zal doen om het rotte Westen te vernietigen dat Frankrijk zuchtte en nog steeds zucht onder zijn onoplosbaar probleem van de „verzadigde veiligheid" en daarmede Rusland in de kaart speelde en speelten dat Engeland steeds de „Dritte im Bunde" was en zal blijven, die meespeelt en meespelen moet om zijn eigen belangen te kunnen verzekeren. In 1936 zijn wij feitelijk nog precies even ver. 2) Zijn wij de oplossing van het Dardanellen-vraagstuk thans ook maar één stap nader gekomen

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 6