Het is hieromtrent dat groote bezorgdheid heerscht. Steeds don kerder stapelen de wolken zich op aan den politieken gezichtsein der, steeds labieler wordt het politieke evenwicht in Europa zoowel als om den Pacific meer en meer dringt het besef door, dat op hulp van anderen niet mag worden gerekend en tevens dat met de toeneming der gevaren de verbetering onzer weermacht geen gelijken tred heeft gehouden. Wij hebben met groote belangstel ling gevolgd wat daartoe reeds werd gedaan, doch waar uit de bekend geworden voorstellen der Regeering blijkt, dat in de naaste toekomst nog niet zal worden verkregen wat noodzakelijk kan worden geoordeeld, willen wij niet verhelen dat dit ons bijzonder heeft teleurgesteld. Wij verliezen niet uit het oog, dat het de financieele toe stand van het land is, welke de Regeering weerhield van grootere voortvarendheid bij de verbetering der weermacht en dat de groote financieele offers, welke reeds zijn gevergd, Haar deden terugdeinzen voor het vragen van nog grootere aan de gemeenschap. Ook de burgerij van Nederlandsch-Indië heeft offers gebracht, welke de grenzen van het mogelijke bereikten, in enkele gevallen overschreden, doch als het gaat om het behoud van het dierbaarste goed, is zij bereid nog verder te gaan. Om daarvan getuigenis af te leggen, is het dat zij uit giften van duizenden onderdanen van deze gewesten een bedrag wil verzamelen, teneinde aldus een bescheiden basis te leggen voor de verbetering van onze weer macht. Wij beseffen volkomen, dat voor eene afdoende versterking onzer weermacht bedragen noodig zijn, waarvan het in Indië vrijwillig bijeengebrachte slechts een bescheiden deel kan vormen. Het is daarom, dat wij eerbiedig verzoeken wel te willen bevor deren, dat op de wijze welke de Regeering in overleg met de Volksvertegenwoordiging geoorloofd en noodig zal achten, maat regelen worden genomen, welke kunnen dienen om de weermacht van Nederlandsch-Indië zoo spoedig mogelijk in redelijke ver houding te brengen met omvang en beteekenis der zoo groote Nederlandsche en Nederlandsch-Indische belangen, en met de internationale positie van het Rijk der Nederlanden. HET ALGEMEEN WEERMACHT-COMITÉ. Het Algemeen Weermacht Comité noodigt U uit Uwe instem ming te betuigen met de vorenstaande petitie en daartoe de onder staande strook in te vullen, van Uwe handteekening te voorzien en vergezeld van Uwe geldelijke bijdrage in te leveren bij den Secretaris van het plaatselijke of regionale Comité, dan wel bij de kantoren van 1075

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 82