Groot Nederland heet en gevormd wordt door Holland en de heide Indien. Holland is voor Indië, wat Indië voor Holland is een hecht bolwerk tegen de beukende slagen van veler worstelen om eene nieuwe wereld-formatie. Holland is Indië's plechtanker in de zui ging der internationale stroomingen. Indië is van het Rijk een kostelijk deel, idieel en materieel, waard om verdedigd te worden. De voedende levensstroom van Hollands welvaart ontspringt hier! Er stijgt een noodkreet op uit te landen in het Oosten. Een kreet om hulp, om bescherming, om rechtZal dit zijn als de stem eens roepende in de woestijn Aan U om het antwoord op deze vraag te geven Indië is een kapitaalarm land en de lasten zijn er zwaar. Het heeft desondanks zooveel gegeven, zoovele offers gebracht, in alle lagen zijner heterogene bevolking, dat velen, die op de grens hunner bestaansmogelijkheid leven, niets meer te schenken hebben dan het penningske der weduwe. Toch vragen wij hun, wien een beter werd toebedeeld en ook hun, die niets meer hebben dan het penningske hunner armoede Geeft wat Gij nog missen kunt instede van alleen te vragen Geeft, opdat Holland leere zien dat het niet bij woorden blijft. Geeft, opdat U gegeven worde waarop Gij recht hebt Zoudt Gij den vrijen wil en het trotsche gevoel van den schenker niet verkiezen boven het schuchtere gebaar van den bedelaar Staaft Uwe beweringdat het welzijn van deze gewesten U na aan het hart ligt met klinkende munt. Toont Uwe liefde voor het land, waar Gij Uwen werkring vondt, door een klein gedeelte van de door U geëischte verdediging, ook al ware Uw aandeel slechts een druppel in den emmer, zelf te betalen. Laat deze petitie geen leeg gebaar zijn Zet Uwe eischen tot betere weerbaar making van Indië kracht bij door Uw vrijwil lige gift Wat is Holland zonder Indië Wat zou Indië zijn zonder Hol land Wat werd er van U en Uwe kinderen, zonder het brood, dat Gij hier verdient Bant voor een oogenblik al wat U van anderen scheidt uit Uwe gedachten politiek, partijgeest, rasverschil Vereenigt U rondom hetgeen U bindt, onafhankelijk van ras of partij Uw streven naar zelfbehoud Draalt niet, talmt nietHet uurwerk van dezen tijd is niet meer op jaren en maanden ingesteld, doch op dagen en uren. Toont der Regeering, dat het U heilige ernst is, Geeft een voorbeeld! Tast in den buidel! En men zal U hoor en! 10 77

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 84