de bepalingen echter zoo ongunstig, dat alleen al hierom een oorlog onvermijdelijk werd. Der gewoonte getrouw koos Frankrijk de zijde der tegenpartij, verklaarde zich voor steun aan Egypte en zond een vloot naar de reede van Smyrna. Dat voorspelde ernstige verwikkelingen.x) De nog beschikbare tijd werd nu ijverig gebruikt voor de oefe ning van het leger en hierbij merkt von Moltke met humor op ,,Es war nicht leicht den Leuten hier begreiflich zu machen, „dasz die Frage nicht ist, wie viele, sondern wie wenig Evo- „lutionen man ausführen könne. Jeder aus Europa kommende „Offizier hatte sie mit neuen Erfindungen beschenkt, und sie „waren bereits auf den Etat von 86 Bewegungen gekommen „hatte ich 49 neue womöglich recht verwickelte Sachen in „Antrag gebracht, so würde man willig darauf eingegangen „seinviel schwieriger war es, ebensoviel herunter zu. „handeln." De kwaliteit van den troep bleef echter slecht, de discipline onvoldoende, vele deserteurs, het sterftecijfer buitensporig hoog (in Malatia, waarheen het leger na Karpoet was getrokken, werd ongeveer de helft van het voetvolk begraven), de aanvulling met weerstrevende Koerden verhoogde de gemiddelde hoedanigheid nog minder en daarbij het schijnbaar nutteloos wachten in het kamp van Malatia. Intusschen was men ook van Egyptische zijde met de oorlogs voorbereiding begonnen, waaruit de Turken weder kracht putten voor een nieuwe legeruitbreiding. 2) Tot von Moltke's verbazing gaf Hafisch midden April het bevel om het geheele leger te verzamelen bij Biredschik aan de Euhpraatwat dus oorlog beteekende. De zware marsch kostte het leger een verlies van 6000 man aan zieken, dooden en deser teurs. Half Mei 1839 was de beweging volbracht en stond het: leger in het sterke kamp zoodat nu alleen nog maar een oorlogs motief opgespoord diende te worden. Dat was niet moeilijk te vindenden 17 Mei meende men dat eenige paarden waren weg- J) Ik acht het een opvallend verschijnsel, dat het in de geschiedenis van de laatste IV2 eeuw altijd weer Rusland en Frankrijk zijn geweest, welke den Europeeschen vrede hebben verstoord, ondanks hun luidruchtige betui gingen van vredelievendheid ook nu weer van 1914 1936. 2) Von Moltke schrijft hier aldus over Für die Taurusarmee allein sollten 12000 Mann aufgebracht werden, und dies war nur möglich, indem die Behörden förmliche Menschenjagden ver- anstalteten. Mit Hunden wurden die Entweichenden gehetzt und die Einge- fangenen oft Knaben und Krüppel, an lange Seile gefesselt, bei den Truppen abgeliefert. Durfte man sich wundern, wenn sie bei der ersten Gelegenheit davonliefen 1003

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 8