1091 eerste 6 uren na het inbrengen van infectieus materiaal in versche wonden, door uitsnijding der wondranden, de infectie te voorkomen en het op deze wijze mogelijk is besmette wonden na grondig wondtoilet en direct daarop volgende wondnaad, primair, dus zonder ontstekingsverschijnselen, tot gene zing te brengen. Gedurende den oorlog nam het getal der aanhangers der primaire wondexcisie en premaire hechting hand over hand toe, en thans geniet de methode algemeene erkenning. Na den oorlog echter heeft het merkwaardigerwijze nog enkele jaren geduurd vooraleer de methode ook in de vredespractijk de haar op grond van haar uitstekende resultaten toekomende waardeering ondervond. De wondexcisie en primaire hechting kan echter zeer gevaarlijk zijn als ze technisch niet juist wordt uitgevoerd, voornamelijk wanneer vreemde lichamen, zooals zandkorrels, houtsplintertjes e.d. in de wonde achterblijven, hetgeen uit den aard der zaak zooveel mogelijk moet worden vermeden. Een andere factor van overwegend belang is de nabehandeling dezer wonden. Absolute immobilisatie van het gewonde lid is conditio sine qua non voor het bereiken van een behoorlijk resultaat. Strenge controle en regelmatige temperatuurmetingen zijn eveneens noodzakelijk, opdat bij het optreden van ontstekingsverschijnselen, wat ondanks alle denkbare voorzorgen natuurlijk nooit geheel te voorkomen is, de noodig geoordeelde maatregelen terstond kunnen worden genomen. De absolute immobilisatie houdt S. voor zoo gewichtig, dat zij onder alle omstandigheden ten volle gewaarborgd moet zijn. Zij moet door het uitschakelen van elke beweging de verschuiving der weefsellagen ten opzichte van elkaar verhinderen, want daardoor worden de bacteriën, die ondanks alle voorzorgen als regel in de wonde achterblijven in de omgeving der wonde gemasseerd. Dit is de reden waarom hij, evenals bij beenbreuken bij de op bovenomschreven wijze voorbehandelde wonden het proximale en distale gewricht geïmmobiliseerd wil zien. De resultaten dezer behandeling zijn natuurlijk des te beter naar gelang ze vroeger plaats heeft. De eerste 6 8 uur zijn het gunstigst. Men moet zich echter niet al te scrupuleus aan dezen tijd vastklampen, want later zijn, naar de ervaring heeft geleerd, ook nog zeer behoorlijke resultaten te bereiken. (In de voorloopige uitgave van ons oorlogsvoorschrift is het beginsel van den kritieken tijd op grond van deze overwegingen en de als regel buitengewoon moeilijke omstandigheden, waaronder de gewonden uit de voorste lijn naar achteren moeten worden getransporteerd, langer (tot 12 uur) genomen. In artikel 5, sub 3 van hoogergenoemd voorschrift wordt om aan de eischen betreffende de nabehandeling te voldoen, gerekend op verpleging ter plaatse van den ingreep gedurende het wondgenezingsproces van 7 tot 14 dagen). Op grond van zijn beschouwingen komt Brüning tot de conclusie dat de wondbehandeling door primaire excisie en directe hechting, hoewel de meest ideale, wel nooit tot „normaalmethode" in een oorlog zal worden, omdat zij bij grooten gewondentoevoer door het tijdroovende ervan spoedig in de verdrukking zal geraken. Slechts in uitzonderingsgevallen en gedurende periodes van relatieve rust zal zij tot haar recht kunnen komen. The duties of a consultant on Neuro-psychiatry on the Staff of Chief Surgeon by H. A. SteckelMil. Surgeon 78, 119 (1936). De wereldoorlog heeft ook in het Amerikaansche leger de groote beteekenis van psychische en nerveuze stoornissen op overtuigende wijze tot uiting gebracht. Zoo werden van 1 April 1917 tot 31 December 1919 niet minder dan 97578 Officieren en manschappen met psychische en nerveuse afwijkingen in hospitaalbehandeling genomen. 41976 daarvan moesten wegens definitieve ongeschiktheid voor den militairen dienst het leger verlaten. Terwijl in den aanvang na Amerika's toetreden tot de zaak der Geallieerden het ziektecijfer zeer klein was en ook in den eersten tijd na aankomst der Amerikaansche troepen in Frankrijk vrij klein bleef, zag men het in den zomer van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 98