jaar 1918, toen het aanvankelijke oorlogsenthusiasme goeddeels geluwd was, enorm stijgen en het bleef ook na den wapenstilstand' gedurende den tijd, dat de soldaten moesten wachten op transportgelegenheid, zeer hoog. De taak van den legerpsychiater bestond in eerste instantie in het geven van alge- meene adviezen inzake de psychische hygiëne der troepen, zorg voor vol doenden vrijen tijd, sport etc. Verder bleek het noodig vlak achter het front speciale lazaretten te bou wen voor opname en behandeling van neurologische patiënten, die voor het grootste deel „psychogene reacties" zooals „shellshock" vertoonden. De gene zingskansen in deze frontlazaretten waren blijkbaar goed, want het meeren- deel der patiënten kon na verloop van tijd weer naar het front teruggestuurd worden. De behandeling bestond in een algemeen roboreerende en psychotherapie. De legerpsychiater had ten slotte nog tot taak het geven van onderwijs over de voornaamste psychiatrische vraagstukken aan andere Officieren van ge zondheid, en het optreden als deskundige in krijgsraadzaken etc. MEDEDEELING. Wij ontvingen het programma van het 9e Congrès International de Médecine et Pharmacie Militaires, dat van 8 tot 14 Mei 1937 te Boekarest plaats zal hebben. De volgende onderwerpen zullen op dit Congres aan de orde komen 1. Organisatie en werking der geneeskundige diensten in geval eener gecombineerde actie van land- en zeemacht. 2. Transport, huisvesting en behandeling van gaszieken. 3. Organisatie en werking van den chirurgischen dienst bij gemo toriseerde afdeelingen. 4. Het nut van colorimetrische methoden voor het laboratorium. 5. Eischen betreffende het gebit in verschillende legers. Toelaat baarheid van protheses. 6. Vergelijkende studie der voeding van zieken en gewonden bij de verschillende legers in vredes- en in oorlogstijd. Een gevarieerd en belangwekkend programma dus, dat boven dien door het inlasschen van avondpartijen en excursies nog aan aantrekkelijkheid wint. Den Congressisten worden alle mogelijke faciliteiten voor reizen en verblijf in Roemenië verleend. S. 1092

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 99