1. dat de man halve magazijnsverpleging ontving 2. dat aan de Moezel de korpsen hoogstens gedurende 3 weken zouden legeren, en aan den Rijn eerst na aankomst van de laatste transporten de kantonnementen volledig zouden zijn bezet 3. dat vóór den aanvang van de operatiën nog meer troepen zouden worden aangetrokken, voor welke ook legerings ruimte gereserveerd moest blijven 4. dat uit de kantonnementen dadelijk tot beslissende ope ratiën moest worden overgegaan, zoodat het hoogst nadee- lig zou zijn geweest, de korpsen den opmarsch te laten beginnen uit kantonnementen, welke 75 tot 100 km uit elkaar zouden zijn gelegen 5. dat een verrassende aanval op het eerst geconcentreerde leger (Moezel) zeer waarschijnlijk was. e. Waar als grondregel moet worden aangenomen, dat het leger voor den vijand in één dag moet kunnen worden samengetrok ken, kon van een ruimere kantonneering (zooals in vredestijd met 1 a 2 man per haardstede, waarbij een drietal korpsen in de arme streken een ruimte van minstens 150 tot 225 km zou beslaan) geen sprake zijn. Volgens de nieuwste bronnen worden kantonnementen van 4 a 5 man per haardstede reeds tot de ruime gerekend, eene kwalificeering welke voor de legering aan de Moezel niet misplaatst schijnthet korps bij Bitburg b.v. (IV) nam een ruimte in met een middellijn van 45 km. Vergelijkt men deze belegging met die van werkelijk enge kantonnementen voor den vijand, waarbij 7, 12 en 20 man per haardstede komen en 40.000 man in een gebied van IV2 km in 't vierkant legeren, dan blijken de thans bevolen kantonnementen inderdaad „ruim". g. Kort voor de opening der vijandelijkheden zijn derhalve rui mere kantonnementen dan 4 a 5 man per haardstede ontoe laatbaar en eischt het oorlogsbelang dat het ontzien van het land en de aangename nachtrust van de manschappen minder gewicht in de schaal leggen dan in vredestijd mogelijk is. En waar een dichtheid als hiervoren genoemd voor een leger korps reeds een rayon van 30 tot 45 km middellijn vergt, is nog maar net de eisch van concentratie binnen 24 uren te bereiken. Op het Italiaansche oorlogsterrein waren intusschen belangrijke beslissingen gevallen. Napoléon III wenschte plotseling vrede te sluitenen de Oostenrijksche Keizer was al evenzeer geneigd den nauwelijks begonnen strijd te staken, zoodat den 8 Juli een wapenstilstand werd gesloten ter inleiding van vredesonderhande lingen. 1113

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 15