Het staat vast, dat de aanstaande gewapende bemiddeling van Pruisen hierbij den doorslag heeft gegeven, omdat Napoléon III bang was voor de gevolgen van een ongelukkig verloopenden oorlog tegen Pruisen-Duitschland, terwijl Oostenrijk vreesde dat Pruisen na een overwinning op zijn Westelijken buurman de leiding in den Duitschen Bond zou toevallen. Daarom was er Oostenrijk alles aan gelegen om Pruisen zich zoo ver mogelijk te laten compromitteeren en had het land den 7 Juli dus op den dag vóór den wapenstilstand aan den Duitschen Bond verzocht de geheele Bondsarmee op te stellen en het Opperbevel op te dragen aan den Prins-Regent van Pruisen. Aan Pruisische zijde meende men niet ten onrechte „dasz „derselbe nichts Anderes ist als ein Contrecoup auf die Preuszische „Aktion und das Mittel bieten soil die von Preuszen gewonnene „Stellung schon jetzt zu unterminiren, um sie im geeigneten Mo- „ment in 'die Luft zu sprengen und Oesterreichs Einflusz auf bun- „desrechtlicher Basis vollkommen zu sichern, d.h. Preuszens „Einflusz zu paralysiren. Der Oesterreichische Antrag" wird schon „jetzt dahin führen dem früher eingebrachten Preuszischen Antrag „die Spitze abzubrechen. Wahrscheinlich wird der Hinzutritt des „IX und X Deutschen Bundeskorps dadurch unterbleiben und „Preuszen in seiner militarischen Stellung am Rhein und Main „isolirt werden". Napoléon III had het tijdstip voor den wapenstilstand voortref felijk gekozen. Immers om in Frankrijk mogelijk te blijven, kon de Keizer geen voorwaarden aanvaarden, welke hem onder den druk van belangrijke legermassa's zouden worden opgelegd, wes halve hij een tijdstip koos vóór Frankrijk in de verdrukking kwam. Daar kwam nog bij dat nu eerst in Italië de moeilijkheden zouden komen, omdat de tot dit oogenblik bereikte resultaten meer ge lukkig toeval dan wijsheid waren. Daarom was zijn vondst om nu de hand ter verzoening uit te steken, snel met Oostenrijk tot over eenstemming te komen, en aldus Pruisen te isoleeren, een meester stukje van diplomatie Voor Pruisen was de toestand zeer moeilijk geworden. De mobi lisatie en concentratie waren bevolen, en over een week zouden de spoorwegvervoeren beginnen. Op steun door een Oostenrijksch contingent, een Bondsplicht, en zelfs van de Zuid-Duitsche Bonds- contingenten viel niet meer te rekenen. Was het op zich zelf niet reeds een bewijs van kwaden trouw, dat terwijl Pruisen zich voorbereidde op daadwerkelijke Bondsondersteuning en een Oos tenrijksch Veldmaarschalk tot 12 Juli in Berlin over de gemeen schappelijke actie onderhandelde, op den 7 Juli zonder voorkennis van Pruisen en den Bond een wapenstilstand werd gesloten en vredesvoorbereidingen werden ingeleid 1114

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 16