2. DE MARECHAUSSEE S ALS VELDPOLITIE OP JAVA (I) door W. L. A. HOJEL, Kapitein der Marechaussee. Bij besluit van den Gouverneur-Generaal van 22 Januari 1932 Nr. 2 z. werd ingesteld de Leger-Politie-Commissie, waarbij o.a. werd bepaald, dat in deze commissie zitting zouden nemen als lid tevens voorzitter P. C. A. van Lith, Hoofd der Afdeeling Bestuurszaken der Buitengewesten van het Departement van Binnenlandsch Bestuur en als leden P. A. Cox, Majoor van den Generalen Staf, werkzaam op het Departement van Oorlog en H. de Jongh, waarnemend Commissaris van politie le klasse met den rang en titel van Hoofdcommissaris van politie, werkzaam op de Afdeeling Politie van het Departement van Binnenlandsch Bestuur. Door den Voorzitter werd als secretaris aan genoemde Commissie toegevoegd W. Schilperoort, Referendaris bij het De partement van Binnenlandsch Bestuur, werkzaam op de Afdeeling Bestuurszaken der Buitengewesten. Als taak werd der Commissie in meerbedoeld besluit voor wat Java betreft gesteld„Het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid om de Infanterie op Java, waarvan, zonder andere mogelijkheden uit te sluiten, in het bijzonder te noemen de Marechaussee-bataljons, ook een aandeel te doen nemen in den politioneelen arbeid, en, bij gebleken mogelijkheid daarvan, het aangeven op welken voet zulks zou kunnen geschieden, zullende de Commissie daarbij rekening moeten houden met de omstandig heid, dat het Java-leger, behalve de taak van handhaving van orde en rust, ook gedeeltelijk c.q. een defensie-taak zal moeten vervullen, voor welke laatste taak het, behoudens de beide Mare chaussee bataljons, uiteraard in normale tijden moet worden geoefend". Uiterlijk zes maanden na dagteekening van het Gouvernements besluit behoorde het verslag aan de Regeering te worden inge diend, hetgeen ook in de maand Juli 1932 geschiedde. In het uitgebreide verslag met zijn 29 bijlagen lezen wij o.m. het volgende betreffende oppositie en opvattingen omtrent de taak van leger en politie. 1116

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 18