1117 De Leger-Politie-Commissie is zich vanaf den aanvang harer werkzaamheden volkomen bewust geweest, dat hare instelling geens zins met algemeene instemming is begroet, dat zoowel in den Volks raad als in de dagbladen en in andere periodieken door tal van personen reeds bij voorbaat stelling is genomen tegen het doel harer werkzaamheden en dat elk voorstel harerzijds, dat wijziging beoogt in de bestaande taakverdeeling, de verhoudingen en de formaties met betrekking tot leger en politie, in breeden kring op krachtig verzet zal stuiten. Van al deze uitingen der publieke opinie, onverschillig of zij een gevolg waren van het streven naar zakelijke behartiging van 's Lands belang, dan wel van politieke overtuiging, behartiging van groeps-, c.q. vakvereenigingsbelangen of van andere overwegingen, heeft de Commissie zooveel mogelijk kennis genomen. Ock van ambtelijke en militaire zijde zijn verschillende bezwaren tegen den opzet en het streven der Commissie tot uiting gebracht, welke bezwaren door haar steeds nauwkeurig zijn besproken en overwogen. De Commissie heeft zich echter bij de uitoefening van haar taak slechts één doel voor oogen gesteld, n.l. de uitsluitende behartiging van het Landsbelang in deze moeilijke tijden, en heeft zich èn door de van civiele of militaire zijde naar voren gebrachte bezwaren, èn door de publieke opinie slechts in zooverre laten beïnvloeden als zij meende in overeenstemming te kunnen brengen met dat Landsbelang. Wel stelt de Leger-Politie-Commissie er prijs op uitdrukkelijk te verklaren, dat zij van meening is, dat in normale tijden de taak van het leger en de taak van de politie van elkaar gescheiden be- hooren te zijn en dat beide machtsmiddelen zich zoo min mogelijk op eikaars terrein mogen begeven. Echter zijn de tijden niet normaal, daarentegen zeer abnormaal, en zal daarin vermoedelijk in langen tijd geen afdoende verbetering komen. Bezuiniging wordt reeds alom toegepast en zal op ingrijpende wijze nog verder moeten worden toegepast op alle Landsuitgaven en in niet geringe mate ook op de machtsmiddelen. Waar echter de gewone bezuinigingsmethoden, zoolang de bestaande verhoudingen gehandhaafd blijven en de huidige taakverdeeling van leger en politie ongewijzigd blijft, niet kunnen leiden tot een zoodanige vermindering der uitgaven als door den nood der tijden geboden is, daar zal naar verdergaande middelen moeten worden omgezien om tot nog grootere bezuiniging te komen. Daarvoor echter is het gebiedend noodzakelijk dat opvattingen, die in 'normale tijden algemeen gehuldigd worden, worden prijs gegeven en dat alle andere overwegingen ondergeschikt worden gemaakt aan de beantwoording van de vraaghoe kan thans aan de ter be schikking van de Regeering staande machtsmiddelen in onderlinge samenwerking de handhaving van orde, rust en veiligheid in deze gewesten, zoowel naar binnen als naar buiten, worden opgedragen, zonder dat de totaalkosten dier machtsmiddelen het budget te zwaar belasten. Nieuw is dit vraagstuk geenszins. Vanaf 1912, tot welk jaar de handhaving van orde en rust in geheel Nederlandseh-Indië uit sluitend behoorde tot de taak van het Leger, is het feitelijk voort durend aan de orde geweest en heeft het het onderwerp uitgemaakt van tal van besprekingen, ambtelijke brieven, nota's, B.G.S.-en, enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 19