Het behoeft geen betoog dat tegen het plan van vervanging van Veldpolitie op Java door Marechaussee's in het algemeen bezwaren werden aangevoerd, zoowel van civiele als van militaire zijde. Aangezien bedoelde voor- en nadeelen bij de lezers genoeg zaam bekend zijn, worden ter bekorting slechts eenige der belang rijkste vermeld. Hierop kan thans na een tewerkstelling van ruim drie jaren in het kort geantwoord worden, dat kader en manschappen met zeer veel tact en ijver deze inderdaad bestaande naar voren gebrachte bezwaren tot de kleinste proporties hebben terug gebracht. Dank zij de noodige opleiding en theorieën beseffen zij vol komen, dat zij als politieman geheel ter beschikking van het Bestuur zijn en weten zij zich ook tegenover de bevolking als zoodanig te gedragen. En ten slotte een ander bezwaar, nml. dat de militaire waarde der Marechaussee's door het langdurig verrichten van politiewerk gedeeltelijk verloren zou gaan. 1119 Voor die taak worden zij in vredestijd bij voortduring geoefend, terwijl ook haar dislocatie en bewapening in verband daarmede is vastgesteld. Daar er op gerekend moet worden dat in de bovenbe doelde gevallen een machtsmiddel met hooge gevechtswaarde tegenover georganiseerde verzetslieden beschikbaar moet zijn, zijn de Mare- chaussee's voor het leger onmisbaar en behooren zij te blijven in het algemeen legerverband, terwijl zij bij hun legering ook min of meer gebonden zijn aan bepaalde streken. Bij mobilisatie is hun echter niet van huis uit een zoodanige bestemming toegedacht, dat zij in dat geval aan een in het belang van de handhaving van orde en rust hun toegewezen taak zouden moeten worden onttrokken, zoodat zij in tijden van binnenlandsch- of buitenlandsch gevaar hun afzonderlijke taak min- of meer los van de legerhoofdmacht kunnen blijven vervullen. Zoowel met het oog op hun taak als door hun opleiding en oefening, die dus voornamelijk gericht zijn op handhaving van orde, rust en vei ligheid, zijn de Marechaussee's in het bijzonder aangewezen om in deze tijden van geldnood bij wijze van crisismaatregel te worden belast met politiediensten, waardoor de sterkte van veldpolitie op Java aanzienlijk zal kunnen worden verminderd. Ie. Zoo eischt een goede uitoefening der politie, dat het Bestuur de volledige beschikking heeft over die politie. Gevreesd wordt dat de met politiediensten belaste Marechaussee's te veel in het militaire verband zullen blijven en het Bestuur over hen onvoldoende zeg genschap zal hebben en 2e. de mentaliteit der militairen en de samenstelling der Mare chaussee compagnieën (w. o. Amboinneezen, Manadoneezen en Timo- reezen, die de taal der bevolking niet kennen en door hun Christen zijn ook verder van de Mohamedaansche bevolking op Java afstaan) maken hen minder geschikt voor politiewerk onder de Inheemsche bevolking.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 21