3. LICHT AUTOMATISCH LD.GESCHUT. door W. G. VAN VOSS, Kapitein der Artillerie. I. Ontstaan. Uit de ervaringen, welke men in het buitenland en ook in Nederland met het schieten op laagvliegende vliegtuigen met ld.- mitrailleurs heeft opgedaan, is gebleken, dat de trefkans op af standen boven 1000 m zeer gering is. Bovendien hebben deze mitrailleurs alleen uitwerking op de vitale deelen van het vliegtuig (schroef, motor, benzine reservoir, bestuurder, waarnemer, enz.), welke deelen bij de moderne bommenwerpers slechts plm. 1/30 van het totale oppervlak vertegenwoordigen. Er zijn vele gevallen bekend van vliegtuigen, welker vleugels en romp door mitrailleur kogels doorzeefd waren en die toch nog behouden terugkeerden. Voorts vindt den laatsten tijd de metalen vliegtuig-constructie steeds meer toepassing, waardoor de uitwerking van het mitrail leur-vuur andermaal wordt verminderd. Aangezien het luchtdoelgeschut van 7,5 cm en hooger deze doelen zeer moeilijk kan bestrijden, is het noodzakelijk dat men beschikt over een automatisch wapen, dat naast groote vuur- snelheid een zoodanige uitwerking van het enkele schot heeft, dat één voltreffer voldoende is om het vliegtuig buiten gevecht te stellen. Een dergelijk wapen nu wordt gevonden in het licht automatische luchtdoelgeschut van 2 4 cm dat een vuursnelheid heeft van ongeveer 200 120 schoten per minuut. H. Kaliber. Van het licht automatisch ld.geschut vindt men verschillende uitvoeringen in kalibers van 2 4 cm. Wij hebben reeds naar 1) Ten einde misverstand te vermijden wordt er de aandacht op geves tigd, dat in dit opstel wordt verstaan onder luchtdoelmitrailleursld.mitr. van een kaliber van plm. 8 tot plm. 13 mm. licht aut. Id.geschutautomatisch ld.geschut van een kaliber van 2 4 cm. luchtdoelgeschutSemi aut. ld.geschut van een kaliber van 7.510.5 cm. 1125

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 27