omlaag te schieten. Worden deze aanvallen uitgevoerd op grootere hoogte, dan is het in verband met de trefkans gewenscht om zoo laag mogelijk te vliegen, voorzoover de instrumenten dit toelaten (ong. 1200 m), aan den anderen kant weer zoo hoog mogelijk om zich zooveel mogelijk te vrijwaren tegen de afweermiddelen op den grond. In het algemeen kan men zeggen op hoogten van 1200 2000 m. ad 2. De tactische verkenning is een detail verkenning. De waarnemer zal liefst zoo laag vliegen als zijn veiligheid tegen mitrailleurvuur dat toelaat. In het algemeen wordt opgetreden op hoogten van 12001600 m. ad 3. Artilleriewaarnemings- en bewakingsopdrachten vinden vrijwel nooit op hoogten boven 20002500 m plaats. ad 4. De strategische verkenning vindt in den regel op groote hoogte plaats, vooral indien de toestand van de atmosfeer dit toelaat. Indien deze verkenning, een fotografische opdracht in houdt, kan zij tot op hoogten van 5000 m plaats vinden. De opdrachten ad 1 en ad 2 kunnen door het licht aut. ld.geschut bestreden worden. Die ad 3 kunnen niet door de hoogte, waarop zij optreden, maar wel door den afstand buiten het bereik van deze wapens vallen. De strategische verkenning zal in den regel buiten de wer kingssfeer van het licht aut. ld.geschut vallen. Uit het voorgaande volgt, dat het licht aut. ld.geschut nooit geheel de taak van het luchtdoelgeschut zal kunnen overnemen. Invoering van het eerstgenoemde voor de luchtverdediging van het veldleger is echter van groot belang. Bij beschouwing van de luchtverdediging van het veldleger in Ned.-Indië komen wij tot een andere conclusie. Het mobiele ld.ge schut van 7.5 cm weegt minstens 3 ton (Vickers 3100, Schneider 3400, Bofors 4000 kg). De stellingmogelijkheid van dit geschut in onze Indische terreinen zal zeer gering blijken te zijn. Boven dien gaat het hier om de beveiliging van 1 Divisie, die meestal aan één marschweg is gebonden. Om deze redenen zijn wij de overtuiging toegedaan, dat de luchtverdediging van ons veldleger het best plaats kan vinden met licht aut. ld.geschut van 4 cm (gewicht ong. 1700 kg). b. Bij de verdediging van groote vaste objecten. De vijandelijke luchtstrijdkrachten zullen bij bombardements opdrachten op grootere vaste objecten veel minder aan een bepaalde hoogte gebonden zijn. Deze opdrachten zullen dan ook in den regel op hoogten van ong. 5000 m plaats vinden, tenminste 1128

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 30