indien de toestand der atmosfeer dit toelaat. Door de geringe werkingssfeer van het licht aut. ld.geschut ten opzichte van het luchtdoelgeschut, zal het in dit geval slechts een ondergeschikte rol vervullen. De taak zal in hoofdzaak zijn, de verdediging van die belang rijkste objecten, waartegen aanvallen in scheer- en duikvlucht te verwachten zijn. Zij kan dan tevens het luchtdoelvuur aanvullen tot op hoogten van maximum 3000 m. Ten slotte kan het licht aut. ld.geschut gebruikt worden ter verdediging van kleine objec ten, waarop door hun verspreide ligging en goede maskeering slechts bomaanvallen te verwachten zijn op hoogten tot 2000 m. IV. Vuurleiding. Het ontbreken van een goede vuurleiding heeft langen tijd de ontwikkeling van het licht automatisch ld.geschut op den achter grond gehouden. Aanvankelijk trachtte men de oplossing van het vuurleidings- vraagstuk te vinden in toepassing van lichtspoormunitie en een voudige richtmiddelen. Door proeven is gebleken, dat lichtspoor op afstanden boven 500 m niet te gebruiken is, daar het niet mogelijk blijkt te zijn, om uit te maken op welk oogenblik de baan door het verticale vlak gaat waarin het doel zich beweegt. De richtmiddelen, die nog toegepast worden, zijn in den regel van het type „le Prieur", waaronder ook het Madsenvizier te rangschikken is. Bij een dergelijk vizier moet hoogte worden ingevoerd en moeten snelheid en koersrichting van het vliegtuig worden geschatbovendien is de elevatie alleen juist bij een doel- hoek van 60°, andere doelhoeken geven slechts een benadering weer, terwijl voor doelhoeken grooter dan 30° deze afwijking belangrijk wordt. Daar het schieten gebaseerd is op het verkrijgen van voltreffers, kan men wel nagaan, dat met deze onnauwkeurige schietgegevens geen genoegen kan worden genomen. Het is nood zakelijk, dat doorloopend over de juiste baanelementen, nl. elevatie en zijdelingsche richting wordt beschikt. Le Prieur construeert thans zelf een centraal vuurleidingstoestel ten einde voor zijn correcteurs koers en snelheid van het doel te bepalen. Aan de vuurleiding zijn de volgende eischen te stellen 1. Juiste, zeer snelle werking van het toestel. 2. Electrische overbrenging der gegevens dan wel electrisch richten der kanonnen (z.g. Fernsteuerung) 3. Directe richting. 4. Invoering van daginvloeden. ad 1. Daar het vuur gebaseerd is op voltreffers is het nood zakelijk, dat het toestel zeer zuiver de gegevens voor de baan- 1129

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 31