elementen geeft. Het doel kan slechts gedurende korten tijd gezien de kleine werkingssfeer onder vuur worden genomen, waardoor een snelle werking van het toestel een primaire eisch is geworden. Het vuurleidingstoestel der firma Vickers-Armstrong (hoeksnelheden) dat bij het Ned. leger wordt ingevoerd geeft, bij een geoefende bediening, in ongeveer 10 tot 15 sec. na de melding „vliegtuig" de goede gegevens. Indien het vliegtuig op een afstand van 6000 m ontdekt zou worden, is men bij de max. dracht gereed om met de juiste ge gevens het vuur te openen. ad 2. Electrische overbrenging der gegevens is noodzakelijk daar van de groote vuursnelheid van het geschut geprofiteerd moet worden, terwijl het vuur zoo nauwkeurig mogelijk moet zijn. Bij het afgeven van continu vuur met telefonische overbrenging der voorhoudhoeken, neemt de nauwkeurigheid van het vuur af en daarmede de trefkans. De meest juiste richting wordt verkregen door het electrisch richten der kanonnen (Fernsteuerung)Of een dergelijke instal latie te velde voldoende bedrijfszeker is, valt te bezien, terwijl de kosten ook voor het gebruik in vaste opstelling vermoedelijk wel zóó hoog zullen zijn, dat hieraan niet kan worden gedacht. ad 3. Daar het vuur gebaseerd is op het verkrijgen van vol treffers is vuurconcentratie op het doel noodzakelijk. Dit is te bereiken door de kanonnen rechtstreeksch op het doel te laten richten, terwijl het vuurleidingstoestel de juiste voorhoudhoeken geeft. ad 4. Nagegaan zal moeten worden of de afwijking van het projectiel door den wind zoo groot is, dat zij buiten de practische 50 spreiding van den vuurmond valt. Is zulks het geval, dan is het noodzakelijk dat windinvloeden worden ingevoerd. Voorzoover bekend, is nog geen toestel ontworpen, dat geheel aan vorengestelde eischen voldoet. Een toestel, dat o.i. genoemde eischen benadert, is het toestel „SCHUURMAN" Binnen 7 sec. na het opvangen van het doel is het vuurbereid. Er wordt geschoten met directe richting in vuurstooten van plm. 4 a 5 sec. met rustpauzen van 3 a 2 sec. Gedurende den vuurstoot worden de voorhoudhoeken niet veranderd. Aan het begin van eiken vuurstoot zijn de voorhoud hoeken iets te groot (te klein), aan het einde iets te klein (te groot) naar mate het doel de opstellingsplaats nadert (of zich daarvan verwijdert). Deze verandering in voorhoudhoek gedurende een vuurstoot in o/oo uitgedrukt wordt des te grooter, naarmate de afstand tot het doel kleiner wordt, maar tegelijkertijd wordt het vliegtuig 1130

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 32