in o/oo uitgedrukt ook grooter. De voorhoudhoeken worden afge rond tot 5 °/oo- In het toestel wordt schuine afstand ingevoerd afgerond tot hectometers. Bij de afstandmeting wordt gebruik gemaakt van een stereoscopischen afstandmeter met vast me et- merk. De overbrenging der gegevens geschiedt electrisch, waarbij de gevers met de hand worden gesteld. Windinvloeden kunnen worden ingevoerd. Of de afrondingen, waarmee het toestel werkt welke in overeenstemming zijn gebracht met de te verwachten fouten in de afstandmeting toelaatbaar zijn, kan alleen een beproeving van het toestel uitmaken. De Yickers Frontline Predictor is uitgevoerd als reserve toestel van den grooten Predictor. Het toestel werkt met telefonische over brenging der voorhoudhoeken, windinvloeden kunnen niet worden ingevoerd. Tijdens onze detacheering in Nederland, vernamen wij, dat bij de firma Hazenmeijer een toestel in ontwerp is, dat werkt volgens het principe der hoeksnelheden en geheel aan vorengenoemde eischen zou voldoen. Nadere gegevens omtrent dit toestel ont breken ons echter. Uit de bestaande toestellen voor 7,5 cm is door vereenvoudiging een vuurleidingsapparaat te verkrijgen, dat geheel aan vorenge- stelde eischen voldoet. De tempeering, laadtijd, bedieningstijd en eindcorrecties kunnen vervallen. Het meetbereik van het toestel hoeft niet grooter te zijn dan 6000 m. Alleen moeten aan de zijdelingsche- en hoogterichting zwaardere eischen gesteld worden, dan die, welke voor het luchtdoelgeschut gelden. V. Munitie. De meeste geschutfabrikanten en militaire deskundigen beve len het gebruik aan van een brisantgranaat, voorzien van een zeer snel werkende en gevoelige schokbuis. Zij wenschen dus alle schokvuur toe te passen. De firma VICKERS stelt zich echter op een geheel ander stand punt. Zij geeft de voorkeur aan een brisantgranaat met tijdbuis. Het projectiel wordt op den loopenden band automatisch getem- peerd, waardoor de vuursnelheid niet wordt vertraagd. De spring- punten moeten op geen grooteren afstand dan 5 m van het vlieg tuig liggen. Eén enkele treffer is nu niet meer in staat om het vliegtuig buiten gevecht te stellen, hiervoor zijn er meer noodig. Men rekent voorts op groote moreele uitwerking op den vliegenier. De firma VICKERS gaat van de grondgedachte uit, dat voltref fers vrijwel niet te verkrijgen zijn, weshalve zij deze oplossing van het vraagstuk gekozen heeft. Dit standpunt is echter aanvecht baar, de oplossing die de firma VICKERS gekozen heeft is dan ook o.i. niet juist en wel om de volgende redenen 1131

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 33