1. Het projectiel is voorzien van een tijdbuis zonder schokin- richting. Voltreffers hebben practisch alleen voldoende uit werking indien een der vitale deelen van het vliegtuig wordt geraakt. (y30 Vm van de totale oppervlakte). Daar een van de belangrijke taken van dit geschut de be strijding van scheer- en duikvlucht is, wordt men gedwongen, 2 soorten buizen in te voeren (schok- en tijdbuis), met alle nadeelen bij den aanmaak en aanvoer hiervan in oorlogstijd verbonden. De aanvallen in scheer- en duikvlucht geschieden vrijwel steeds verrassend. De tijd, gedurende welken men schieten kan, is zeer kort, waardoor kans wordt geloopen, dat men bij vergissing de verkeerde munitie neemt of te laat vuurbe- reid is. 2. De firma VICKERS gaat van het standpunt uit, dat voltref fers zeer moeilijk te verkrijgen zijn, maar verliest uit het oog, dat tot nu toe het licht aut. ld.geschut niet met een goede vuurleiding was uitgerust (zie onder IV). 3. De spreiding der springpunten zal gezien de groote Vo van dit geschut aanzienlijk zijn, waardoor de trefkans aanmerkelijk wordt verminderd. Bij een goede ligging van het gemiddeld trefpunt valt 50 van het aantal schoten min. Het grootste deel hiervan heeft geen uitwerking. ■4. De vuurleidingstoestellen worden aanmerkelijk duurder, daar nu van vereenvoudiging geen sprake meer is. Wij gelooven dan ook voldoende te hebben aangetoond, dat het voor het licht aut. geschut noodzakelijk is, dat het projectiel voorzien is van een zeer gevoelige schokbuis en dat schokvuur de eenigst mogelijke oplossing bij dit wapen is. VI. Conclusie's. 1. De uitwerking van ld.mitrailleurs van 7.7 tot 13 mm op de niet vitale deelen van het vliegtuig, vormende ongeveer 19/20 39/40 van de totale oppervlakte van het vliegtuig, is slechts gering. Vliegtuigen van geheel metalen constructie toonen een aanzienlijk grooteren weerstand tegen alle afweerwapens. 2. De trefkans van ld.mitrailleurs op luchtdoelen op afstanden boven 1000 m is zeer gering. Het is daarom noodig, dat be schikt wordt over een wapen, dat naast groote vuursnelheid een zoodanige uitwerking heeft van het enkele schot, dat één treffer onverschillig waar voldoende is om het vlieg tuig buiten gevecht te stellen. 3. Het licht automatisch luchtdoelgeschut van 4 cm voldoet aan de eischen gesteld in punt 2. De vraag of de 25 mm aan dezen eisch voldoet, kan alleen worden opgelost door het nemen van proeven. 1132

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 34