enz. Van de instructie zijn voorts van 'bijzonder belang. Vooral het woord bezadigdheid dient den militairen, wien politi- oneele bevoegdheid is gegeven, onder de aandacht te worden ge bracht. Meermalen hoort men, dat bezadigdheid bij de politie nog 1138 Artikel 3. De ordonnantie treedt in werking met ingang van den dag na dien harer afkondiging. Artikel 6 (ad 11 t/m 14). „11. Zij leggen zich met ernst, bezadigdheid en ijver toe op het voor komen en verhinderen van strafbare feiten en in het algemeen van al wat bij de strafwetten of wettelijke bepalingen of reglementen is verboden. (Preventieve politietaak) Zij beijveren zich steeds strafbare feiten te ontdekken. (Repressieve politietaak). I. Bij arrestatie van verdachten of gevangenen wordt, buiten de gevallen van noodweer (Art. 49 W. v. S.), geen gebruik gemaakt van vuurwapenen. II. Bevindt een te arresteeren persoon zich in eene woning, dan zal na omsingeling daarvan bij weigering, na sommatie, van den persoon, getracht worden zoo noodig door vernieling van den huiswand of op andere wijze den verdachte te noodzaken naar buiten te komen. III. In gevallen, dat bezigen van wapengeweld geoorloofd is, zal dit steeds in redelijke verhouding moeten staan tot de oorzaak, welke tot het gebruik maken der wapenen aanleiding gaf, in het alge meen tot de omstandigheden van plaats, tijd en personen bij het voorval. 12. De dienaren der veldpolitie geven kennis van alle door hen waargenomen of him ter oore gekomen strafbare feiten aan den naast- bijzijnden Inlandschen of Europeeschen bestuurs- of politieambtenaar, onder vermelding, zooveel mogelijk, van him aard, de omstandigheden waaronder, den tijd wanneer en de plaats waar zij zijn gepleegd en van hetgeen verder tot bewijs kan leiden, naar bevind van zaken, onder overlegging van een desbetreffend rapport, relaas of proces verbaal. Hebben zij daarbij personen aangehouden, dan zullen zij die met den grootsten spoed geleiden voor de betrokken ambtenaren. Zij doen van elk geval, tevens mededeeling aan hun onmiddellijken veldpolitiechef, door wiens zorgen de gewestelijke leider kennis daar van bekomt. Deze teekenen e.e.a. kortelijk in chronologisch volgorde in een register op. 13. Zoo vaak zulks noodig wordt geoordeeld, doch althans ingeval van verzet met geweld of bedreiging met geweld, om aan de wettige vordering van de dienaren der veldpolitie te voldoen, sommeeren dezen de overtreders, in naam der wet, tot gehoorzaamheid en waarschuwen hen, zich niet aan wederspannigheid schuldig te maken. 14. Ingeval van nood is elk dienaar der veldpolitie bevoegd en verplicht de hulp van andere politiedienaren in te roepen, wie zij ook zijn mogen, zij geven daarvan onmiddellijk kennis aan hun naast- bijzijnden chef'.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 40