De reeds bekende gegevens wijzen uit, dat het eerste optreden gericht moet zijn op het ontzet van de eigen partij in het centrum (zie plattegrond) van de stad. Hiervoor dient het gros te worden bestemd. c. De toestand aan de zijde van de verzetspartij. Hieromtrent is slechts bekend, dat A geheel in handen van de verzetslieden is enkele gebouwen zijn nog in eigen handen. Een groot gedeelte van de verzetslieden zal vermoedelijk deze gebouwen belegeren, terwijl de overigen zich wel zullen bezig houden met het in staat van verdediging brengen van de stad, waarvoor het gedeelte waar zich steenen huizen bevinden het eerst in aanmerking zal komen. M.h.o. op tijdwinst zijn buiten de stad wellicht nog vluchtige hindernissen gemaakt. d. Het terrein. Tot den driesprong 3 km O. van A. (kpg. S.) biedt de groote rijweg van B. naar A. de eenige mogelijkheid A. nog dezen nacht te bereiken. De van dezen driesprong naar het Noordên loopende weg biedt gelegenheid A. uit het Noorden binnen te rukken1 km dichter bij A. geeft de aldaar op den grooten rijweg uitkomende weg, gelegenheid van het Z. uit A. te benaderen. Zoowel N. als Z. om, kan men in den W. rand van de stad (Nassaustraat en Vijfde Dwarsweg) komen. Omsingeling van A., dat wil m.h.o. op de beschikbare troepen macht zeggen, afsluiting van de voornaamste toegangswegen, is dus mogelijk, terwijl de richting van waaruit A. zal worden binnen gerukt kan worden overwogen, indien de vorenbedoelde drie sprongen in handen zijn. Een oprukken van O. naar W. heeft als voordeelen: 1. de kortste weg in afstand 2. de mogelijkheid in eenige colonnes evenwijdig naast elkaar te kunnen oprukken (n. 1. langs de Wilhelminalaan, de Willemstraat, de Hoofdstraat en den spoorweg). nadeel: de vele viersprongen met steenen gebouwen op de hoekpunten bieden de verzetspartij de gunstigste gele genheid voor hardnekkigen weerstand, welke den eigen troepen groote vertraging kan opleggen. Het binnenrukken van de N. zijde geeft als voordeelen: 1. tot aan de omgeving van het Oranjeplein wordt vermoedelijk weinig georganiseerden tegenstand ontmoet 1144

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 46