1168 afstand nadeel moeten toebrengen dat is de artillerie. Ook op het moderne slagveld zal de vuurkracht overheerschend zijn. Voor een succesvol offensief heeft men vuuroverwicht noodig, dat verkregen wordt door een talrijke middelbare en zware artillerie. Luchtdoelartillerie. Een artikel over de waarde van de heden daagsche luchtdoelartillerie is door Oberst a.D. Nagel geschreven in M.W. 1936 Nr. 46 Flugabwehrar- tillerie (Flak), dat een compilatie vormt van verschillende over dit onder werp verschenen publicaties. Volgens Gnl. van de Putte (B.B.S.M. October 1934) zijn de voordeelen der luchtdoelartillerie tegenover den jachtvliegdienst de volgende onmiddellijke en voortdurende vuurbereidheid mogelijkheid om te ageeren door verrassing en vuurconcentratiegeschiktheid om steunpunten een directe werkzame bescherming te verleenen, vijandelijke vliegerverbanden uit elkaar te doen vallen waardoor de eigen jachtvlgn. het overwicht krijgen de strijd der luchtdoelartillerie brengt minder verliezen en minder kosten mede dan die van luchtstrijdkrachten vervanging en bescherming van personeel geschiedt gemakkelijker en sneller. Daarentegen is de werkzaamheid der ld.art., waarvan men immers geen onbeperkt aantal kan aanschaffen, beperkt in ruimte. In het gebied van de legers, aan de kust en in grenszones tot 120 km diepte kunnen de jachtvlgn. niet tijdig worden gealarmeerd (Gnl. Armengaud in de Revue des deux mondes April '24), zoodat de luchtaanvallen hier in de eerste plaats afgeslagen moeten worden door de ld.art. Over de kansen op uitwerking der ld.art. loopen de meeningen verder uiteen. Zeer sceptisch worden zij beoordeeld door een Eng. vlieger in de J.R.U.S.I. van Mei 1932, die ze geringer acht dan in den wereldoorlog. Moderne vlgn. kunnen zich door het hooge plafond en de groote snelheid aan de uitwerking van ld.art. onttrekken. Slechts bij gebruik van het bommenvizier en bij fotografische opnamen is een horizontaal aanvliegen van het doel in rechte lijn voor korten tijd noodig 1.6 km komt overeen met 25" bij een snelheid 240 km/uur), welke voorwaarden vervuld moeten worden om een eenigszins redelijke vuuruitwerking te verwachten. Reeds geringe afwijkingen in de vliegrichting, zijdelings of in de hoogte, hebben groote afwijkingen van de springpunten tot gevolg. Zeer laag vliegende vlgn. (beneden 600 m) kunnen niet door de ld.art. worden gevolgd door de groote hoeksnelheid. De uitrusting met valschermen geeft den vlieger voorts een grooten moreelen steun. In hetzelfde tijdschrift geeft een Eng.art.off. een volkomen tegengestelde meening weer. De verbeteringen aan het geschut, vuurleidingssysteem en munitie hebben een opmerkelijke toename van het trefferprocent veroorzaakt, dat in 1930 en 1931 op sleepschijven met snelheid van 160 km/uur en 300 m hoogte 40 bedroeg en bij een snelheid van 300 km/uur 29 Zelfs al beschouwt men deze vredesuitkomsten met de grootste reserve, dan nog bewijzen zij, dat de aanwezigheid van ld.art. het optreden van luchtstrijdkrachten sterk zal beïnvloeden het bombardeeren van door ld.art. beschermde gebieden zal in de toekomst een der meest gewaagde, zoo niet de gewaagdste oorlogshandeling zijn voor vlgn. Volgens het Russisch tijdschrift Wjestnik Wossd. Fl. van Nov. '33 is de waarde van den luchtafweer van den grond niet alleen uit te drukken in het aantal afgeschoten vlgn.; reeds het omhoog drukken der vijandelijke vlgn. beïnvloedt in nadeeligen zin het resultaat van hun verkenning en bombar dement, dat zeer snel afneemt bij toenemende hoogte. De dwang om bij nacht en bij voor het vliegen ongunstige weersgesteldheid (wolken, mist) op te treden voor zijn actie, voorts het langdurig vliegen op

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 70