1172 Om het vorenstaande te bereiken past Engeland in de eerste plaats zijn net van luchtsteunpunten z.v.m. aan aan zijn wereldomvattend systeem van vloot-, kust- en kolenstations, waardoor een wederkeerige ondersteuning van vloot en luchtmacht mogelijk wordt. Wat het moederland betreft is het het streven van Engeland om een lucht macht te scheppen van zoodanige sterkte, dat het luchtevenwicht ten aanzien van de sterkste vastelands-luchtmacht verzekerd is. Overigens tracht Engeland het doel te bereiken door: a. de „overzee" gestationneerde luchtstrijdkrachten der Royal Air Force en de luchtsteunpunten te versterken, waarbij de samenwerking met de vloot op den voorgrond staat b. de luchtstrijdkrachten der Dominions tot technische- en personeele onafhankelijkheid van het moederland te brengen c. door de technische ontwikkeling der vliegtuigen te steunen en de bewegelijkheid der eenheden op te voeren. Deze bewegelijkheid moet tot een zoodanige hoogte worden gebracht, dat z.n. op elk punt van de strategische lijn Londen-Singapore snel een quantitatief en qualitatief overmachtige inzet van luchtstrijdkrachten kan plaats vinden, waardoor de langzamer vloot en het leger tijd krijgen zich te concentreeren. Het luchtwapen vervangt de vloot echter niet, beide vullen elkaar aan: „Beide Werkzeuge britischer Überlegenkeit auf den Weltmeeren und Konti nenten bilden eine Gemeinschaft höchster militarischer Kraft und Wirkung". Bij de voorbereiding van de luchtverdediging speelt vooral het Engelsche luchtverkeersnet met zijn uitgebreide grondorganisatie een groote rol. De „Imperial Airwaysis in werkelijkheid de strategische wegbereider voor den inzet en de aanvulling van de R.A.F. Met uitzondering van twee gebieden (de Atlantische- en de Stille Oceaan) heeft Engeland er voor gezorgd, dat overal op de wereld luchtsteunpunten op een afstand van hoogstens 1609 km (1000 mijl) van elkaar verwijderd aanwezig zijn. Het zwakke punt wordt hier gevormd door de verbinding van het moederland met een der voornaamste strategische gebieden, Egypte. In deze verbindingslijn bezit Engeland geen enkel Engelsch luchtsteunpunt. Om dit bezwaar te ondervangen overweegt men in Engeland dan ook den luchtweg LondenCairo te verleggen langs de kust van Portugal naar Gibraltar en vandaar over Malta naar Egypte dus langs den weg van de handelsscheepvaart en de kolenstations. Hiervoor is noodig, dat over groote vliegbooten wordt beschikt vandaar dan ook de groote belangstelling, welke in den laatsten tijd voor dit type in Etrgeland aan den dag wordt gelegd. Van Egypte loopt een luchtlijn naar Kaapstad welke van belang kan zijn bij het onderdrukken van opstanden in Afrika en in geval van een kolonialen oorlog met een andere koloniale mogendheid. In overweging is met het oog hierop nog een tweede verbinding met Kaapstad van Gibraltar langs Afrika's West-kust en een verbinding van de Zuid-punt van Afrika over de Engelsche eilanden in het Z. gedeelte van den Indischen Oceaan (o.a. de Seychellen eil.) naar Colombo. Deze lijn is wel langer dan de bestaande van Egypte over Bagdad naar Engelsch-Indië doch hij is in oorlogsgeval veel minder bedreigd daar de conflicthaarden Oost-Afrika en de Roode Zee worden vermeden. Na het moederland vormt Egypte de tweede luchtmachtbasis van het Imperium. Van hieruit worden Palestina en het mandaatgebied Transjordanië van de lucht uit beheerscht. Van veel belang is hier ook het luchtsteunpunt op Cypus gelegen aan het eindpunt van de olieleiding in Haifa waar een flankstelling t.o.v. het Palestinafront wordt ingenomen. Op het Arabische schiereiland wordt de hoofdtaak van de vloot verlegd naar de luchtstrijd krachten is in de Middellandsche Zee de vloot nog het voornaamste weer machtsorgaan, in de zone tusschen de Middellandsche Zee en Azië vormt de luchtmacht den beslissenden factor. Vandaar de talrijke detachementen van de R.A.F. en het groote aantal noodlandingsterreinen in dit gebied.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 74