1174 Koplampen van auto's, motorrijwielen en andere voertuigen kan men afschermen door middel van een hoes van dichtgeweven zwarte of donker blauwe stof, of met een kap van blik of zeildoek. Met het oog op het verkeer moet in deze afdekking een spleetvormige opening onder het middelpunt van de lamp worden aangebracht, zoodat het verzwakte licht niet naar boven kan schijnen. Afscherming met papier of karton is ondoelmatig, vooral bij regen. Verder is een goede verkeersregeling noodzakelijk om een paniek tenge volge van de onvermijdelijke angstpsychose, die zich van verschillende personen zal meester maken, te voorkomen (rijsnelheid verminderen, gevaar lijke en nauwe straten en wegen voor het verkeer sluiten of voor verkeer in 1 richting bestemmen, de opstaande randen van de trottoirs wit maken enz.). S. besluit zijn artikel met het geven van verschillende wenken voor de zelfbescherming. Luchtvaartnieuws. De Mei afl. van de „Allgemeine Schweizersiche Militarzeitung" (1936) is geheel aan de Militaire luchtvaart gewijd. In zijn voorwoord zegt de chef van de militaire luchtvaart in Zwitserland, dat deze uitgave tot doel heeft de kameraden van de andere wapens te oriënteeren m.b.t. datgene, wat de Zwitschersche Militaire Luchtvaart wil. Achtereenvolgens worden besproken de luchtvaarttactiek de organisatie van den militairen vliegdienst de opleiding der luchtvaarttroepen verdeeld in opleiding van het grondpersoneel opleiding der vliegers schietopleiding opleiding tot bommenwerper opleiding tot radiotelegrafist waarnemersopleiding de verantwoordelijkheid bij het luchtwapen de vliegmedische dienst de militaire luchtvaart in de nabuurstaten. In het eerste hoofdstuk „Fliegertaktiek" worden achtereenvolgens behan deld, de strijd van den 1-zitter tegen 2- een meerzitsgevechtsvliegtuigen, het gevecht in verband, de strijd tegen gronddoelen en ten slotte het uitvoeren van verkenningen en speciale opdrachten. De S. van dit artikel wijst er op, dat het bij het luchtwapen in de eerste plaats een vereischte is, dat de bemanningen der vliegtuigen bereid zijn zich te allen tijde op te offeren. Zoo moet de jachtvlieger er niet voor terugdeinzen om indien noodig zijn leven te offeren door met zijn vliegtuig b.v. een bommenwerper te rammen. Zijn offer zal dan niet nutteloos zijn daar hij daarmede een meervoud aan gevechtskracht en aan materieel en personeel vernietigt. Bij de bespreking van de luchtverkenning wordt er op gewezen, dat ook de hiervoor ingezette vliegtuigen steeds bedacht moeten zijn op het gevecht. Vandaar, dat volgens S. in een toekomstoorlog de verkenningen als regel zullen worden uitgevoerd in patrouilleverband, waarbij de waarnemer in het voorste vliegtuig de verkenning verricht terwijl de beide andere toestellen het eerste vliegtuig beschermen. Vermeldenswaard is ook de waarschuwing om berichtkokerterreinen e.d. aan te geven door het uitleggen van lappen (zooals dat ook in Indië veelal nog geschiedt, v.d.E.) daar men hierdoor den vijand een inzicht kan geven in de dislocatie van de eigen troepen. Dergelijke terreinen dienen te worden aangegeven door hun coördinaten. Verder wordt er op gewezen, dat bij het

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 76