1184 HET NIEUWE FRONT. Deze toestand opende mij de deur naar alle zijden, behalve naar het Zuiden en ik kon na het eerste en gelukkige begin mijn eenvoudig plan een beslissenden veldslag leveren zonder den vijand tot aan zijn algeheele vernietiging met rust te laten volledig ten uitvoer brengen. Terwijl de veldslagen nog aan den gang waren, overwoog ik de nieuwe opstelling, die de groote troepeneenheden moesten innemen en stelde ik een uitgebreid, volledig en organiek programma vast ten behoeve van de wegwerkzaamheden en van de politieke organisatie. DE OPZET Gelijktijdig het veilig bezit van en de geregelde orde in het uitgestrekte veroverde gebied verzekeren op de beide voornaamste toe gangswegen de benoodigde troepen voor de ontwikkeling der operaties bij elkaar brengen en de noodige wegen voor hunne bewegingen aanleggen. Achtereenvolgens gaf ik daarop tusschen 4 en 12 Maart de volgende be velen uit Legerkorps I maakt zich gereed voor de bezetting van Corbeta en Mai Ceu gunstige stellingen voor den nieuwen veldslag, dien ik voorzag met het doei den vijand te beletten van Cobbó uit naar het N. op te rukken. Het Eritreaansche Legerkorps concentreert zich in de streek van Boeja, te mijner beschikking. Legerkorps II overschrijdt de Tacazze, vormt een bruggenhoofd in de streek Haida-Addi Arcai en neemt maatregelen voor een opmarsch naar Debarek en Dacoea. Legerkorps III zal zoo spoedig mogelijk het gebied Samré-Fenaroea berei ken en voorbereidingen treffen voor de bezetting van Socota. Legerkorps IV houdt den sector Adoea-Tembien bezet en schept orde in dat zoo bezochte gebied. Tegelijkertijd gelastte ik, als slot van een langdurige en gelukkig uitge voerde politieke actie, de bezetting van Wolkait door de troepen der Weste lijke Laagvlakte en van het gebied van Aoessa door een speciale colonne, die lang te voren met opzet in de Oostelijke Laagvlakte was gereed gemaakt en verzamelde ik te Asmara waar de benoodigde vrachtauto's reeds gereed stonden afdeelingen en diensten om een autocolonne te vormen met opdracht Gondar te bezetten. Terwijl de voorbereidingen werden getroffen en de bewegingen werden uitgevoerd, vestigde ik mijn aandacht op de streek van het Asjianghi-meer, waar de vijandelijke opstelling zich ontwikkelde en op den veldslag, die onvermijdelijk zou moeten worden geleverd tegen het laatst overgebleven leger van den Negus. HET VERLOOP VAN DE ACTIE. Den 6en Maart namen de bewegingen een aanvang tusschen 6 en 17 Maart bezette Legerkorps I Corbeta en de hoogten tusschen den berg Bohora en den Pas van Mecan, die het bezit van het bekken van Mai Ceu verzekerden. Tusschen 6 en 18 Maart doorwaadde Legerkorps II de Tacazze en bezette Debarek en Dacoea na een langdurigen marsch. Tusschen 6 en 12 Maart verzamelde Legerkorps III zich in het Samré-Fenaroa gebied en bereikte Socota, dat bezet werd. Tusschen 8 en 12 Maart bezetten de troepen van de Oostelijke laagvlakte Sardó in Aoessa. Tusschen 10 en 13 Maart concen treerde de autocolonne zich te Asmara, waar zij gevormd werdtusschen den 15en en den 19en verplaatste zij zich naar Om Ager. Voorafgegaan door de troepen der Westelijke Laagvlakte, die tusschen 12 en 14 Maart Noggara en Abd el Rafi hadden bezet en naar Cafta waren getrokken, doorwaadde de autocolonne de Setit en rukte naar Gondar op, terwijl de troepen der Laagvlakte in haar rug door de bezetting van Cafta, Sola en Addi Remoz, die tusschen 20 en 21 Maart plaats vond, het bezit van geheel Wolkait en Tzegedé verzekerden. Den len April trokken

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 86